Ako zmierniť ranný plač štvorročného škôlkara?

Zodpovedané
5. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Môj štvorročný syn plače každé ráno kvôli škôlke. Nerád chodí do škôlky už od nástupu prvý rok. To bol viac menej doma, lebo často chorý a potom v marci 2020 škôlku zavreli.

Minulý týždeň nastúpil do škôlky po 4 mesiacoch. Ráno prebieha v celku hladko aj sa prezlečie, zuby umyje aj cesta do škôlky je ok. Ale akonáhle vstúpime do škôlky, začne cúvať a plakať, že ide domov. Nepomáha vysvetľovanie, ani sľuby ani zákazy. Chytí riadny amok a neviem s ním pohnúť. Musím iba odísť a pani učiteľka ho už upokojí a dá do triedy.

Zaujímavé je, že keď prídem pre neho, tak nechce ísť domov a prečo som tak skoro prišla, že sa chce hrať s kamarátmi. Samozrejme vždy prídem ako mu sľúbim. Učiteľka ho chváli, že je šikovný aj slušne sa správa.

Chápem, že si asi potrebuje zvyknúť, ale som z toho až nešťastná, že sa takto ráno trápime. Vzťah si myslím, že máme perfektný. Doma sa spolu hráme, učíme aj pošalieme a veľa sa rozprávame. Je pravda, že mu odišla obľúbená učiteľka, ktorá ho vedela aj postískať, keď mu bolo smutno.
Stále hovorí, že v škôlke je nuda a nie je tam mamička. Doma mi povie aj také, že chce byť radšej chorý a byť doma ako ísť do škôlky. Je dosť na mňa naviazaný.

Ako by sme si vedeli tieto rána v škôlke uľahčiť, aby to nebolo také stresujúce pre nás oboch?

Ako dlho mu bude asi trvať, kým si zvykne?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš syn vyjadruje to, čo by najviac podporovalo jeho vývoj. Teda byť doma v bezpečí a istote s kľúčovými vzťahovými osobami, rodičmi. Pochopiteľne, že o rána sú preto náročné. Podporiť ho môžete tým, že ranný domáci rituál usporiadate tak, aby okrem základných obslužných činností zažil citové dosýtenie. To znamená príjemné vstávanie s fyzickým kontaktom (objatie, hladkanie, škrabkanie).

Potom čas jedla s príjemným rozprávaním a cesta do škôlky opäť v nejakej spoločnej hre či s básničkou, hádankami a podobne. V škôlke objatie, nejaká riekanka, potvrdenie kedy prídete a odovzdanie učiteľke. Nezdržiavajte sa dlhšie, lebo to len predlžuje ľútosť z nevyhnutného odlúčenia.

Zmeňte pohľad na ranný plač a vnímajte ho ako uvoľnenie stresu, ktorým sa vyrovnáva s realitou, je vlastne úľavou. Viete, že v škôlke je v pohode.

Doma mu uznajte, že by radšej bol doma a zároveň povedzte, že vy potrebujete ísť do práce a vždy si môžete dohodnúť, čo podniknete po škôlke. Potom si v čase, keď ste každý inde, môžete spomenúť na to, čo príjemné ste si naplánovali a tešiť sa na to. Rýchlejšie vám čas ubehne.

Nech sa vám darí!