Štvorročný syn v škôlke plače. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
20. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom štvorročného syna, ktorý nastúpil tento rok do škôlky. Prvé dva týždne boli super a veľmi sa mu tam páčilo. Ani domov sa mu nechcelo chodiť. Potom bol dva týždne chorý a nastúpil ranný plač a prehováranie. Vždy po 10 minútach prestal plakať a všetko bolo super. Potom bol znova chorý a je to horšie. Ráno plače a mám problém dostať ho z domu.

Včera plakal v škôlke celý deň. Dnes som to riešila s pani učiteľkou a vraj je jediný, ktorý stále plače a že to už takto ďalej nejde. Keď som sa ho pýtala, že čo sa stalo, tak povedal, že spolužiak mu robí zle. Pani učiteľky tvrdia, že nič také nevideli.

Čo mi odporúčate?

Mám nechať syna doma zo škôlky?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ som synčeka nevidela, nebola som s ním, nedokážem vám odpovedať na túto otázku.
Dôležité je, aby bol na škôlku pripravený fyzicky, aj psychicky.

Vy si ho poznáte najlepšie. Dajte na svoju intuíciu. Rozprávajte sa s učiteľkami, pýtajte sa. Ak mu niekto robí zle, je to vážna vec a vôbec sa synčekovi nečudujem, že tam nechce ísť.

Zrkadlite mu emócie, priznajte mu ich. Prijímajte situáciu, jeho emócie a prejavy. Preňho je to reálny smútok/hnev/strach. Popr. zadajte hranicu. Najradšej by si bol doma. Hneváš sa, že musíš zostať v škôlke. Bojíš sa tu byť sám. Bude ti smutno.

Aj mne budeš chýbať. Ale teraz musím odísť. Dohodnime sa, že hneď po škôlke niečo spolu podnikneme. Ty si vyberieš čo.

Budujte jeho sebaúctu, aby si bol vedomý svojej hodnoty. Cítiš sa ublížený. Si smutný. Je to nefér. Chlapčekovi sa asi niečo nepáči a nevie to inak povedať a preto ti to spravil.
Aby vedel, že to nie je jeho chyba.
Tiež mu môžete poradiť, že sú tam dospelí, na ktorých sa môže obrátiť ak by bolo treba a že aj pre vás je dôležité to, čo si myslí a zažije.

Tiež môžete zvážiť skrátenie dochádzky na pol dňa.

Aj nechať ho doma môže byť cesta ak ešte nie je pripravený.

Veľa záleží od neho a od príčiny, pre ktorú sa tam trápi. Ako vravím, dajte na seba, poznáte si ho.
Ak by sa to nezlepšovalo, môžete sa poradiť so psychológom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com