Prečo skoro 5-mesačný syn "pasie koníky" najviac len 5 minút?

Zodpovedané
7. feb 2023

Dobrý deň,

môj syn má 4 mesiace a 20 dní. Nie je veľmi rád v polohe na brušku, vydrží asi 5 minút a potom začne hlávku klásť na podložku. Pretáča sa sám na jednu stranu, zatiaľ na druhú stranu neskúša. Doteraz nebol žiadny problém, má 9 kg a 73 cm. Je na UM. Nepáči sa mi, že vydrží na brušku len tak krátko. Skúša sa už aj sám posadiť, hlávku drží pekne.

Je to v poriadku?

Mám už vyhľadať odborníka?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto veku deti zvyknú pásť koníčky dlho. Poloha na brušku ich fascinuje, začínajú sa obzerať za vecami okolo a pomaly ich aj chytať.

Ak sa mu poloha na brušku nepáči, objednala by som kontrolu u detského fyzioterapeuta. Hoci doteraz polohu mal rád, nemalo by ísť o hypotonus či diastázu. Ale "preventívne" by som tú kontrolu navrhla. Pri najlepšom Vám povedia, že je to v poriadku a nemusíte nič so synčekom robiť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas