Spočítajú sa mi vymeriavacie základy, keď som SZČO a zároveň aj konateľ?

Zodpovedané
8. máj 2024

Dobrý deň,

som SZČO a zároveň konateľka v s.r.o. za odmenu, z ktorej sa platia odvody. Pri SZČO spĺňam podmienku 270 dní platenia poistného. Pri konateľovi nespĺňam podmienku 270 dní, ale spĺňam podmienku 90 dní platenia poistného pred nástupom na materskú.

Podľa zákona o sociálnom zabezpečení sa do 270 dní započítavajú aj všetky trvajúce poistenia.

Môžem si uplatniť materskú aj zo SZČO aj zo zamestnania (funkcia konateľa)?

Sčítajú sa mi vymeriavacie základy?

Ak by som si uplatnila materskú len zo zamestnania (z konateľstva) a SZČO - živnosť si ponechám, budem musieť platiť počas MD odvody zo živnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade by ste o materské požiadali iba z jedného nemocenského poistenia, z neho by sa materské aj vypočítalo.

Ak by Vám trvala nemocenské poistenie z titulu konateľstva aj pred nástupom na novú materskú a aj z tohto nemocenského poistenia by ste splnili 270 dní nemocenského poistenia (prípadne iného, keď aj ukončeného nemocenského poistenia okrem SZČO), tak až v takomto prípade by nastal súbeh dvoch materských.

S prianím pekného dňa,
Lenka