Ráta sa do podmienky nároku na materskú aj čas strávený na OČR?

Zodpovedané
23. sep 2022

Dobrý deň,

momentálne som zamestnaná na TPP na dobu určitú, zmluva ešte trvá. Počas práce som bola s dieťaťom na OČR.

Ráta sa mi do podmienky na získanie materskej a tehotenského mať odpracovaných 270 dní aj čas, kedy som bola na OČR?

Pre prípad, že by som otehotnela.

Ak by mi nepredĺžili zmluvu a bola by som už tehotná ešte počas trvania TPP, vzťahuje sa na mňa ochranná doba týkajúca sa nároku na materskú?

Mala by som na materskú nárok za splnenia 270 dní?

Mala by som nárok na tehotenské iba v prípade, ak by som bola zamestnaná?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

do počtu 270 dní sa započítavajú aj dni nemocenského poistenia, za ktoré sa neplatí poistné napr. dni počas PN, 1 až 14-ty deň OČR.

Avšak do počtu 270 dní sa nezapočítavajú dni prerušenia povinného nemocenského poistenia, napr: ostatné dni OČR po 14. dni, absencia.

Ochranná lehota ženy, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je 8 mesiacov po zániku nemocenského poistenia. Ak by ste otehotneli ešte počas trvania pracovného pomeru, máte nárok na tehotenské aj materské ak splníte aj podmienku mať 270 dní nemocenského poistenia.

Ochranná lehota po novom od 01.06.2022 - nárok na tehotenské aj materské pri splnení ostatných podmienok, by ste mali aj vtedy, ak by ste otehotneli pol roka po skončení zamestnania.

S prianím pekného dňa,
Lenka