Počíta sa do výpočtu výšky materskej obdobie pred nástupom na PN?

Zodpovedané
8. dec 2023

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Chcem sa ešte spýtať ohľadom vyššie zodpovedanej otázky.

Ak by som ukončila pracovný pomer so zamestnávateľom v roku 2024 (celý rok 2022 PN), vznikne mi nárok na materskú (ak som už tehotná)?

Zamestnávateľ bude na mňa tlačiť, aby som podpísala dohodu. Aby som náhodou neprišla o materskú, keďže pôrod bude v termíne august 2024.

Počíta sa do výpočtu výšky materskej obdobie pred nástupom na PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ste už tehotná a pracovný pomer ešte trvá, ale počas tehotenstva skončí, budete mať nárok na materské z ochrannej lehoty.

Do potrebných 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky do pôrodu sa započítajú aj dni na PN ktoré trvajú počas pracovného pomeru. Ak by ste už počas pracovného pomeru boli na neplatenej PN, tie dni sa nezapočítajú. Tieto dni si treba prepočítať, aby ste splnili podmienku 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom.

S prianím pekného dňa,
Lenka