Ovplyvní moja situácia výšku materskej?

Zodpovedané
14. mar 2023

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku: https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

V nadväznosti na ňu ešte dopĺňam informácie. Ak otehotniem v lete, v novembri mi končí rodičovská dovolenka a termín pôrodu by vyšiel budúci rok na apríl, máj. Išla by som teda z rodičovskej rovno na PN od novembra 2023 až do marca 2024, kedy by mi vznikol nárok na materskú dovolenku, čo je 6 týždňov pred pôrodom.

Z čoho mi bude vypočítaná materská?

Môže byť aj nižšia ako prvá, ktorú som poberala?

Ovplyvní výšku materskej to, že by som v novembri ukončila TPP a išla na pol roka na podporu alebo to, že by som ostala stále na TPP a čerpala PN od konca novembra do marca?

Ďakujem

Dobrý deň,

už sa trochu strácam, ale pozrela som si pôvodný príspevok.

Pokiaľ pôjdete na materskú z ochrannej lehoty, tak rozhodujúce obdobie sa posudzuje ku dňu zániku nemocenského poistenia – teda k ukončeniu pracovného pomeru.

PN nemá na výpočet žiadny vplyv. Ale záleží či budete mať príjem k ukončeniu pracovného pomeru, napr. odstupné, čerpanie, preplatenie dovolenky a pod. Či pôjdete na ÚP, alebo na Pn, môže byť materská nižšia, ale nemusí.

Ak by ste medzitým uzatvorili dohodu, stratili by ste ochrannú lehotu a výpočet materskej by bol z dohody.

Ak sa Vám neukončí pracovný pomer a nebudete mať ani dohodu, budete iba na PN a ak by ste v predchádzajúcom roku (2023) nemali z tohto pracovnému pomeru žiadny príjem, materská sa urči z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

S prianím pekného dňa,
Lenka