Čakám dvojičky a nestíham reťazový pôrod. Je výhodnejšie ísť na PN alebo čerpať dovolenku?

Zodpovedané
8. máj 2024

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Čakáme dvojičky a termín pôrodu mám 3.12.2024. Nástup na materskú 23.10.2024. Rodičovský na prvé dieťa mám do 2.9.2024. Pracovný pomer trvá.

Je výhodnejšie od 2.9.2024 do 23.10.2024 (6 týždňov) ísť na PN alebo čerpať dovolenku?

Ďakujem

Dobrý deň,

sama uvidíte podľa zdravotného stavu. Pokiaľ sa Vám výrazne nemenil plat počas RD, tak sa ani rapídne nenavýši výpočet materskej čerpaním dovolenky, ak by trvala dlhšie ako celý mesiac.

Ak by ste boli na PN, nebudete mať nižšiu materskú ako tú predchádzajúcu, ale môže byť aj vyššia. Záleží od zamestnávateľa aký by určil predpokladný VZ z roku 2023, ak ste počas roka boli iba na RD a nemali žiadny iný príjem.

S prianím pekného dňa,
Lenka