Mám nárok na tehotenské a materské z ochrannej lehoty?

Zodpovedané
14. nov 2023

Dobrý deň,

v januári 2023 mi skončil pracovný pomer a od 1.2.2023 - 20.2.2023 som bola PN. Od 21.2.2023 evidencia na úrade. 1.4.2023 - 30.6.2023 pracovný pomer na dobu neurčitú. Následne od 1.7.2023 evidencia na úrade.

Som v 3. mesiaci tehotenstva a neviem, či som v ochrannej lehote. Predtým mi pracovný pomer trval 8 rokov, ale v januári 2023 mi skončil.

Plynie mi od toho druhého zamestnania, ktoré trvalo 2 mesiace ochranná lehota 180 dní?

Mám si aktivovať dobrovoľnée poistenie, aby som mala na niečo nárok?

270 dní spĺňam za 2 roky, keďže som bola na rodičovskej v tom predtým zamestnaní. Po ukončení RD som nastúpila do práce a až potom výpoveď.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, ochranná lehota plynie od posledného ukončeného nemocenského poistenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka