Ak by mi zamestnávateľ zmluvu nepredĺžil, mám nárok na vyplatenie materskej v ochrannej lehote?

Zodpovedané
11. sep 2023

Dobrý deň,

pracovný pomer mi vznikol 1.10.2022, momentálne mám zmluvu na dobu určitú do 30.9.2023. Obdobie 24.8.2020 - 30.9.2022 som bola evidovaná na úrade práce. 14.2.2021 - 31.7.2022 - nemocenské v ČR. Termín porodu mám 01/2024 a nástup na MD 12/2023.

Ak by mi zamestnávateľ zmluvu nepredĺžil, mám nárok na vyplatenie materskej v ochrannej lehote?

Ak áno, je potrebné sa v ochrannej lehote prihlásiť na úrad práce?

V ochrannej lehote by bola výška materskej vypočítaná z obdobia posledného zamestnania, alebo ak by som bola 2 mesiace na úrade práce, tak bude toto rozhodujúce obdobie?

Ak by som nastúpila na PN, bude rozhodujúce obdobie posledné zamestnanie, alebo sa materské vypočita z PN?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

budete mať nárok na materské v ochrannej lehote. Zároveň je potrebné mať 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky. Do týchto dní sa počíta akékoľvek už ukončené nemocenské poistenie - dni z predchádzajúcich pracovných pomerov, čo z posledného pracovného pomeru splníte.

Rozhodujúce obdobie sa určí vzhľadom ku dňu ukončenia nemocenského poistenia k 30.9.2023. Ak sa poistné na nemocenské poistenie platilo u druhého zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok nového TPP) do konca trvania pracovného pomeru, t.j. od 1.10.2022-30.9.2023.

Pri výpočte denného vymeriavacieho základu sa z počtu dní rozhodujúceho obdobia vylúčia dni, za ktoré nie je povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie (ak by ste išli na PN, kým by pracovný pomer trval). V prípade ak by ste išli na ÚP, či na PN = žiadny vplyv na výpočet materskej. Na ÚP sa viete zaregistrovať až po skončení PN.

S prianím pekného dňa,
Lenka