Ak sa do pôrodu zamestnám na 3 mesiace, vznikne mi nárok na materskú dovolenku?

Zodpovedané
24. apr 2024

Dobrý deň,

za posledné 2 roky mam odpracované 3 mesiace v UK a 5 mesiacov na dohodu (1 deň v týždni).

Ak sa do pôrodu zamestnám na 3 mesiace, vznikne mi nárok na materskú dovolenku?

Ďakujem

Dobrý deň,

dohoda je uzatvorená s pravidelným príjmom, t.j. s nemocenským poistením? Ak áno, mohla by sa započítať do potrebných 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom.

V prípade, ak ste pred pôrodom nemocensky poistená tu na Slovensku - zamestnanie do požadovanej doby poistenia najmenej 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom sa započítava aj doba poistenia v inom členskom štáte. Prípadne v štáte, s ktorým má Slovensko uzatvorenú zmluvu o sociálnom zabezpečení. Dobu poistenia v inom štáte sa preukazuje prostredníctvom formulára E 104.

Odporúčam informovať sa v pobočke Sociálnej poisťovne koľko dní nemocenského poistenia Vám evidujú za obdobie dohody a ohľadom UK.

S prianím pekného dňa,
Lenka