Vznikne mi nárok na materské, keď som od 1.7.2023 evidovaná na úrade práce?

Zodpovedané
13. jan 2024

Dobrý deň.

od 24.4.2020 do 31.10.2022 som bola na rodičovskej dovolenke. Od 1.10.2022 do 31.1.2023 som bola zamestnaná. Zamestnaná som bola aj od 1.4.2023 do 30.6.2023.

Od 1.7.2023 som evidovaná na úrade práce.

Vznikne mi nárok na materské?

Môžem sa zamestnať na dohodu, aj keď som evidovaná na ÚP?

Ak áno, počíta sa dohoda do materskej?

Môže mi to prilepšiť - zhoršiť vypočítanie MD?

Ďakujem

Dobrý deň,

24.4.2020 do 31.10.2022 som bola na rodičovskej dovolenke - v tomto bode nie jasné, kedy zaniklo nemocenské poistenie, či ste boli na rodičovskej dovolenke alebo len čerpali rodičovský príspevok.

Ale podľa mňa nesplníte podmienky nároku na materské, za posledné dva roky od očakávaného dňa pôrodu nemáte 270 dní nemocenského poistenia. Neuvádzate ani termín pôrodu. Pokiaľ ste na ÚPSVaR tak môžete mať dohodu iba na 40 kalendárnych dní, ak ich prekročíte z ÚPSVaR Vás vyradia.

https://www.upsvr.gov.sk/obcan-hladajuci-zamest...

S prianím pekného dňa,
Lenka