Trojročný syn sa nepýta cikať. Je potrebné navštíviť odborníka?

Zodpovedané
8. mar 2024

Dobrý deň,

syn bude mať o mesiac 3 roky. Odplienkovaný bol v čase, keď mal 2 roky aj 4 mesiace. Odplienkovaný je už komplet, aj na spánok. S veľkou potrebou nemá problém, ide sám. Ale s malou potrebou sa trápime v zmysle, že si nepovie sám (možno tak 1x z 10 povie sám). Povie vtedy, keď si cvrkne. Zahlási, že má mokro a rýchlo bežíme cikať. Snažím sa ho dávať pravidelne (pije, ale strašne veľa vody), stále sa ho pýtam. Jeho odpoveď väčšinou je, že mu netreba a potom kričí, keď už je neskoro. Skúsila som to aj nechať na neho, nech si sám povie, bez výsledku. V noci, ale vie prísť sám, že mu treba.

Inak je veľmi šikovný, rozpráva, je športovo veľmi nadaný, rád tvorí, kreslí, skladá puzzle, stavebnice, pozná farby, niektoré písmenká. Neviem, či existuje niečo čo by ho nebavilo. Samozrejme, že má občas náladu, že všetko je NIE a podobne stavy, ktoré sú, ale myslím primerane veku.

Je potrebné navštíviť nejakého odborníka?

V septembri pôjde do škôlky a ja len dúfam, že tam dávajú deti pravidelne cikať, lebo inak bude chodiť s mokrými slipami.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Hoci je synček už odplienkovaný dávnejšie, je prirodzené, ak sa stávajú "nehody". Ešte nevie celkom odhadnúť, či je to už akútne, alebo by ešte vydržal. Najmä je zrejme problém prerušiť nejakú činnosť - napr. hru alebo pozeranie rozprávky, ktoré ho bavia. Zatiaľ to na odborníka nevidíme, alebo o chvíľu bude absolvovať pravidelnú trojročnú kontrolu, tak sa môžete pediatričky opýtať na názor. Ona Vám tiež môže odporučiť návštevu odborníka, alebo urobiť nejaké vyšetrenia.

Má len 3 rôčky. Majte s ním trpezlivosť, nakoľko je dosť jeho rovesníkov, ktorí ešte nie sú odplienkovaní vôbec, pretože na to ešte nie sú zrelí. Chváľte ho, keď pôjde sám. Vysvetlite mu, že mokré slipky musíte oprať. Môže Vám pomôcť dať ich do prania, aby pochopil dôsledky. Netlačte však na neho, má ešte čas. Postupne sa to zlepší.

Pokiaľ ide o škôlku, k nástupu mu chýba ešte pol roka. To je v živote dieťaťa dlhý čas, za ktorý sa môže veľa zmeniť. Pani učiteľky sú tiež k takýmto malým detičkám tolerantné a chápu, že to niekedy nestihnú. Posielajú ich pravidelne na WC a učia ich v tomto samostatnosti podobne, ako to robíte vy doma.

S prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.