Trojročný sa nepýta cikať

19. feb 2024

Zaujímali by ma reálne skúsenosti mamičiek, ktoré si prešli popísaným problémom.
Skoro trojročný syn je komplet odplienkovaný už skoro 8 mesiacov. Veľká potreba funguje bez problémov, ide sám. Malá potreba je, ale problém. Sám neide cikať, buď ho ja dávam pravidelne alebo zakričí až, keď si cikne do nohavíc 🤦‍♀️ Vyskúšali sme už všetko, vyzerá, že nato nemá čas, zabudne alebo neviem čo. Do škôlky pôjde až od septembra.
Inak je šikovný, nemáme problém s ničím.
Niekto kto si tým prešiel? Chce to len čas alebo čo?

cookie29
19. feb 2024

mozno nebol pripraveny na odplienkovanie... a naucil sa zatvarat zvierace a drzi ich permanentne zavrete... pokial ho davas pravidelne Ty, ide na Tvoju ponuku tak to nie je normalne...proste cikanie u neho nie je fyziologicka potreba... skor pusti, ak ho posadis na nocnik/zachod... neviem ci je to jasne. Ja by som sa na to vykaslala a vratila mu plienku... a nestresovala. Podla mna to pojde samo. Mne sa dieta odplienkovalo cosi po 2 rokoch. Pohoda a potom zrazu navrat k plienke... zistila som ze v jaslickach im vykladali, ze s plienkou nemoze do skolky takze fajn natlak... aj ked nam sa to nezda... a dalsi cas nosilo plienku. najprv som nechala tak, ale kedze sa pocikavalo tak som sa vykaslala a vratila sa k plienke. skoro dalsi rok. Mladsie som nechala nech si rano vyberie ci chce plienku alebo nie. Ma dni ked chce plienku a dni ked si da nohavicky. Ziaden stres ani natlak, ide to samo. U starsieho ten stres sposobil problemy, sice so stolicou, ale bohuzial.

pribinak
19. feb 2024

Je dosť mozne že ani necíti že mu treba cikat, až pocíti mokré v slipoch

stannkal
19. feb 2024

Hovoríš, že je odplienkovany takže to predtým s cikanim fungovalo a potom neskôr sa to pokazilo? A ako dlho to už pretrváva? Moja bola tiež dlho odplienkovana a potom sa zrazu mesiac pocikavala, prešlo to samé.

autor
19. feb 2024

@cookie29 len náš plienku už nechce 😔 neviem ako ďalej, či máme len čakať alebo aký postoj zaujať k tomu 🤷‍♀️

autor
19. feb 2024

@pribinak existuje taký stav? Že necíti, že mu treba? 🤷‍♀️

autor
19. feb 2024

@stannkal on sa viac menej nikdy nepýtal úplne, zo začiatku možno trošku, stále sme fungovali na tom, že som ho dávala pravidelne alebo sa ho pýtala. Len teraz sa mu táto situácia mieša s náladami, že všetko je NIE, takže je to ešte ťažšie lebo aj keď sa mu chce cikať, tak protestne povie nie 🤷‍♀️

luliu
19. feb 2024

Pojem odplienkovany znamená, že sám ide, že sa vypýta. Tvoje dieťa nie je odplienkovane 😉

mclissa
19. feb 2024

Tak tvoj syn nie je odplienkovany ked sa nepyta, podla mna chyba nastala tam, ze si ho “odplienkovavala” zavcasu a nebol pripraveny, tak si ho davala aby sa nepocikal. Zvykol si na to a caka na teba. Ked nechce plienku pockala by som teda a nechala to na nom, ked sa pocika nech sa prezlecie. Ale osobne by som ho sama uz nedavala na zachod, nech sa pocika. Casom na to dufam pride. Uz 3 rocny by mal pochopit, povedala by som mu, ak sa bude pocikavat dame naspat plienku. Pockala zo par dni ako zareaguje a ak by sa nepytal dala by som mu ju naspat. A odtial sa odrazila ako zareaguje. Neviem ci je to dobra rada. Ale ja by som postupovala takto.

basulaak
20. feb 2024

Nas bude mat 3 na konci aprila. Sama som ho nedokazala odplienkovat. V jasliach to zvladli bravurne a velmi rychlo. Mne sa ro nedarilo vyse roka ale na maleho fungovalo odkukavanie. Robia to ine deti, robit to tak chcem aj ja. Mozno k sebe skuste raz za cas zavolat rovesnikov, ktori sa uz pytaju nech vidi, co sa od neho caka. Deti odkukavaju navzajom od seba a napodobnuju spravanie druhych. Aj v jasliach vzdy 2 deti sli s pani ucitelkou cikat sucasne ked ich odnaucali od plienok. Nas sa tiez nepyta ale len v jasliach. Doma zahlasi cikat/kakat sam od seba a ide. A ked dlho nechodi dam ho sama a to je prud sta by zavodny kon. Alebo sa chodte vy hrat k niekomu kde ma aj o kusok vacsie deti vypytaju/oznamia same. Mozno mu to dopomoze.

cookie29
20. feb 2024

Daj mu rano na vyber. Odplienkovanie ako take neznamena ze dieta zbavime plienky. Odplienkovanie znamena, ze dieta vie identifikovat svoje pocity, vie sa vypytat na WC ked potrebuje. Nie ked mu to niekto ponukne.... lenze toto sa velmi tazko vysvetluje a vela mamiciek sa hrdi tym, ze deticky davaju na nocnik od malicka a ze uz nemaju plienku. Vysledok je sice ze deticky zbavili plienky, ale dieta nie je pripravene a nerozumie, nezvlada a vyvolava to v nom stres. ... deti mozu byt fyzicky&psychicky nezrele az do 4 rokov co sa tyka dna a az do 6-7 co sa tyka noci. Lenze v nasej spolocnosti ked das 3 rocnemu plienku, tak si neschopna mama.

Ja mojej rano ponukam. Chces nohavicky alebo plienku? Je to na Tebe. Niekedy chce plienku (= plienkove nohavicky) ale sama chodi na WC. Ja by som skusila uvolnit, to nevadi ze mas plienku, alebo vybrat nejake nohavicky s peknym motivom.