Má náš syn Aspergerov syndróm?

Zodpovedané
2. apr 2024

Dobrý deň,

syn bude mať čoskoro 6 rokov. Nenarodil sa predčasne. Všetko bolo v poriadku, teda až do cca troch rokov. Vtedy začal mať ťažké obdobie vzdoru. V najhorších fázach ma bil, kričal, reval aj hodiny. Správal sa tak iba doma, na verejnosti nie. A nadľudskou silou sme to s manželom dali pod kontrolu.

Teraz chodí do škôlky a už dlhšie cítim, že je ako keby iné dieťatko.
1) Všetko berie doslova, nechápe srandu. Svokor je vtipkár a často si z neho uťahuje. Malý sa rozčuľuje.
2) V poslednej dobe si často chytá uši a s plačlivým hlasom chce, aby bolo ticho. Slovo ticho opakuje už dlhšie. Ticho, chcem sa sústrediť. Prosím mami, buď už tíško.

3) Každý deň viackrát za mnou či mužom príde a povie "Mami/ovi teba ľúbim", pozrie sa na nás a usmeje sa takou grimasou. Muž to otáča na žart, že je ako Joker. Chce, aby sme povedali to isté a rovnako sa na neho usmiali. Niekedy to musíme zopakovať aj 5x.

4) Vie sa rýchlo a z ničoho nič rozčúliť.

5) Robí mu problém jemná motorika, škaredo kreslí.

6) Najradšej číta knihy, encyklopédie - napr. Albi o dinosauroch, naučil sa všetky názvy aj preklady aj zvuk aký robia. To žiaľ rád predvádza.

7) Rád počíta do 100 a nikto ho to neučil.

8) Spoločnosť má rád, skôr staršie deti. S rovesníkmi je ako keby detský viac ako doma. Predvádza sa pred nimi, keď odchádza zo škôlky. Občas urobí nejaký veľký skok, ako keby kotúľ, aby sa ostatní smiali.

9) Na verejnosti je až zlatý, doktori ho chvália ako počúva na slovo.

S manželom sa mu venujeme, máme doma pohodu, obaja sa často rozprávame o tom, že to musíme začať riešiť. Prídu však pokojné dni kedy zabudneme a potom znova sa objaví nejaký nový prvok a sme ako keby na ihliach.

Mám pocit, že je tam nejaký posun. Pri štúdiu mi to sedí na Aspergera, ale som neobjektívna. Teraz ide do školy a mám z toho trochu strach.

Aký je Váš názor a aké sú Vaše odporúčania?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Je viditeľné, že synovo správanie si všímate už dlhšie a znepokojuje Vás. Vo Vašom popise vidíme viaceré symptómy Aspergerovho syndrómu, ale iné chýbajú. Žiadne dieťa však nie je rovnaké, ani dve deti s AS nebudú mať rovnaké prejavy.

Poruchy autistického spektra sa však vyznačujú prítomnosťou tzv. autistickej triády: porucha sociálnej interakcie, poruchy komunikácie a predstavivosti. Aspergeri ich vedia lepšie kompenzovať, ale aj oni s nimi majú problém.

Diagnózu Vám však môže potvrdiť len odborník na základe viacerých vyšetrení. Stále je možné, že ide len o nejaké obdobie, potrebu uisťovania sa o Vašej láske (vyžadovanie si odpovede na ľúbim Ťa) a snaha ukázať sa pred rovesníkmi. Súčasne vyzerá ako inteligentný chlapec, ktorý má iné záujmy ako jeho rovesníci, preto sa viac obracia na staršie deti a pred mladšími robí šašoviny. Myslí si, že ho tak budú lepšie akceptovať. Taktiež môže mať hypersenzitivizmus, ktorý môže byť symptómom PAS, ale môže sa vyskytovať aj samostatne.

Nakoľko ho čaká škola, jeho adaptácia by sa určite zlepšila, ak by ste si boli istí. Preto Vám odporúčame:
1. Skúste kontaktovať centrum včasnej intervencie v okolí. Oni sa so synčekom stretnú, porozprávajú sa s Vami a nasmerujú Vás, čo ďalej.

2. Skúste kontaktovať CPP v okolí, porozprávajte im o Vašich podozreniach a v prípade, že budú syna testovať na školskú zrelosť, poproste ich, aby si všímali aj iné prejavy.

3. Poraďte sa s pediatričkou, ktorá Vám môže dať aj prípadné odporúčanie k odborníkom (psychiatrom, klinickým psychológom). Oni jediní môžu potvrdiť, alebo vyvrátiť Vaše podozrenia.

4. Nezabudnite, že aj dieťa s PAS sa vyvíja. Neustrnie na jednom mieste a vhodným prístupom môže byť v živote úspešné a dobre adaptované v spoločnosti.

5. Ak sa Vaše podozrenia potvrdia, naďalej rozvíjajte svoje vzájomné vzťahy. Nielen s dieťaťom, ale aj medzi Vami a manželom. Spoločne to určite zvládnete.

Veríme, že situácia sa vyvinie v prospech celej rodiny.

S prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.