5-ročný syn vydáva pazvuky, nepočúva a je nepozorný. Ide o ADHD?

Zodpovedané
30. apr 2024

Dobrý deň,

máme 5-ročného syna, ktorý je veľmi muzikálny, vie napodobniť rôznorodé zvuky a typy zvukov. Z mužovej strany sú všetci profi alebo amatérski hudobníci.

Čo má však znepokojuje a veľmi vyrušuje je, že syn asi od 3,5 roka viac menej stále, či sa hrá, či je pri stole pri jedle alebo ideme z bytu, každú chvíľu robí nejaké pazvuky a zvuky, alebo klepká do stoličky či stola.

Zbožňuje sa hrať s autami a na havárie či výbuchy a záchranné akcie s hodnovernými zvukmi. Už som mu neraz ja i muž vysvetľovala, že je to pre nás rušivé a náročné byť v tom. Na chvíľku prestane a ide si to ďalej zase.

Taktiež nepočúva, je ako keby neprítomný či nepozorný, keď mu niečo poviem. Obliekanie niekedy trvá veky.

Ide o ADHD, alebo je to normálne správanie dieťaťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili. Bohužiaľ v posledných mesiacoch nás prenasledovali zdravotné ťažkosti, preto sa Vám ospravedlňujeme, že odpovedáme až teraz. Ak sa Vaša situácia medzitým vyriešila, tak nás to teší. Ak nie, možno pomôže pár nasledujúcich odporučení.

ADHD je vývinová porucha a jej vznik ovplyvňuje viacero faktorov. V rámci jej prejavov by mala byť prítomná porucha pozornosti, hyperaktivita a impulzivita. Podľa Vášho popisu okrem vydávania a vytvárania zvukov, synček nie je hyperaktívny, ani impulzívny. Je možné, že je tam len porucha pozornosti tzv. ADD. V tom prípade sa môžete skúsiť poradiť s pediatričkou alebo s pracovníkmi centra včasnej intervencie. Určite Vám odporučia vhodné vyšetrenia, ak to bude potrebné. Je možné, že ide len o prejav jeho osobnosti.

Jeho správanie - zvuky, búchanie a podobne, môžu byť len prejavom jeho muzikálnosti a potreby učiť sa rozlišovať rôzne zvuky, alebo ich vydávať. Obdobie 5 - 6 rokov je plné rôznych zmien. Či už fyzických, kde nastáva obdobie rastového špurtu a predlžujú sa končatiny, alebo psychických. Vo väčšej miere sa rozvíja empatia, objavuje sa syntéza hlások, dieťa sa učí viac vnímať okolie.

Ak by ste mali pocit, že problémy pretrvávajú alebo sa zhoršujú (najmä pokiaľ ide o pozornosť), kontaktujte odborníkov, ktorí synčeka osobne vyšetria a porozprávajú sa aj s vami.

S prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.