Ako doplniť dcére mliečnu bielkovinu, keď je alergická?

Zodpovedané
12. dec 2022

Dobrý deň,

moja 16-mesačná dcérka má alergiu na BKM a atopický ekzém. Dojčím ju už len 1x denne, večer pred spaním má UM Kendamil klasické v pomere 1:1 s Kendamil cows milk allergy. Inak jej to nechutí, len zmiešané a ekzém sa jej takto nezhoršuje. UM jej robím z 250 ml vody. Predpokladám, že má takto nízky príjem mliečnych bielkovín. Raz som jej dala kravský jogurt a ekzém sa jej veľmi zhoršil.

Zároveň by som sa chcela poradiť aj ohľadom množstva ovocia, ktoré môže počas dňa zjesť. Aktuálne zje banán, 1/2 hrušky a 100 g ovocnú kapsičku.

Čo jej ešte môžem pridať, aby mala dostatok mliečnej bielkoviny?

Čo robiť, aby sa jej alergia nezhoršovala?

Aké množstvo ovocia môže za deň prijať?

Čo sa môže stať, ak zje viac ovocia?

Ďakujem

Dobrý deň,

dieťa v tomto veku by malo prijať okolo 350 ml mliečnych produktov denne. Nejde o to, že by dcérke chýbala mliečna bielkovina. Ide o vápnik - ten sa ale dá ľahko prijímať v "starom známom" kalciovom sirupe. Nezabúdajte aj na vitamín D.

Skúšali ste tvrdé syry? Na tie reaguje? Alebo mliečnu kašu? Je možné, že na varené mliečne alternatívy reagovať nebude. Po 1. roku sa často alergia na BKM postupne vytráca.

Čo sa týka ovocia, tak cca 2 porcie denne sú tak akurát (takže kapisčka a k tomu 1 kúsok surového ovocia).

Na trhu je veľa rastlinných jogurtov. Nejaký sójový, alebo orechový by som vyskúšala.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas