Sú zápaly Bartholíniho žľazy nebezpečné pre plod?

Zodpovedané
29. mar 2023

Dobrý deň,

mávam opakované abscesy Bartholíniho žľazy. Naposledy som bola na čistení v narkóze pred mesiacom. Po pohovore s lekármi som sa rozhodla, že pri ďalšom zväčšení prídem a celú žľazu mi vyberú. Dnes som ale sa dozvedela, že som tehotná.

Sú zápaly Bartholíniho žľazy veľmi nebezpečné pre plod?

Môže ho to narušiť?

Dá sa tomu nejako predchádzať aspoň v čase tehotenstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

efektívne ošetrenie abscesu/cysty Bartholiniho žlazy by malo byť spôsobom tzv. marsupializácie. Vtedy sa po vypustení obsahu výstelka vyšije a žľaza zostáva pootvorená, teda sa vie drénovať a už sa neupchá.

Samotné bábätko ohrozené jej zápalom priamo nie je. Čo je nepríjemné, je narkóza v gravidite. A následne nasadenie antibiotickej liečby, aby infekcia nevystúpila vyššie, prípadne až k plodu.

Neviete pre to nič viac urobiť, iba hygiena, prípadne užívanie vaginálnych probiotík.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník