Robia sa testy na toxoplazmózu viackrát počas tehotenstva?

Zodpovedané
20. feb 2023

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohľadom mojich výsledkov na toxoplazmózu.

Sú dobré alebo zlé?

Robia sa testy aj viackrát počas tehotenstva?

Dopočula som sa, že priebeh choroby je častokrát bez príznakov.

Akú mám istotu, že sa neskôr v tehotenstve nenakazím a neohrozím svoje dieťatko?

Bolo by vidno na ultrazvuku nejaké zmeny?

Ďakujem

Dobrý deň,

mám pocit, že poznámka pri kolónke toxoplazmózy nesúvisí s jej výsledkom. Informujte sa u svojho gynekológa, či Vám bolo vyšetrenie realizované. Ak ste toxoplazmózu neprekonali v minulosti, mali by ste mať odber realizovaný. Počas tehotenstva sa odber opakuje v každom trimestri.

Istotu či sa nakazíte nemáte. Potrebujete si dávať pozor. Zamedziť kontakt s mačkami a poriadne umývať zeleninu zo záhrady.

Toxoplazmóza môže spôsobiť závažné postihnutie plodu, ktoré je podľa miery postihnutia možné vidieť aj na ultrazvuku, ale aj nemusí (dieťatko môže byť napríklad hluché, zaostávať v duševnom, telesnom vývoji,...).

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník