Môže vodnatá cysta prasknúť?

Zodpovedané
31. dec 2021

Dobrý deň,

mávam zapáchajúce výtoky. Mám aj vodnatú cystu na vaječníku. To mi zistili na ultrazvuku brucha. U gynekológa som ešte nebola.

Môže mi cysta prasknúť?

Môže aj rásť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ide o jednoduchú cystu vaječníka, tak je veľmi pravdepodobné, že praskne alebo sa sama vstrebe. Záleží však aj od veľkosti.

Do 3 cm neide o cystu vaječníka, ale o dominantný folikul, ktorý je súčasťou prirodzeného cyklu - približne v strede cyklu praská a tento dej nazývame ovuláciou.
Ak však ide o cystu o veľkosti napríklad 8 cm, je na zvážení operačné riešenie pre vznik možných komplikácií.

Určite doporučujem vyhľadať ambulantného gynekológa. Výtoky je rovnako potrebné riešiť vyšetrením u gynekológa s následnou cielenou liečbou.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník