Môže kŕčové žily na maternici spôsobovať hormonálny krúžok?

Zodpovedané
16. nov 2022

Dobrý deň,

v deň zákroku konizácie krčka (CIN 1 plus pozit. HPV 16 a 18) ma vyšetrovali a zistili, že mám kŕčové žily na maternici aj v maternici. Užívam antikoncepčný hormonálny krúžok. Mám 45 rokov.

Môže to byť kvôli antikoncepcii?

Tie kŕčové žily predstavujú pre mňa nejaký problém do budúcna, ohrozujú ma (napr. krvácanie, vybratie maternice,...)?

Po konizácii sa môže môj život v intímnej oblasti nejak zmeniť, budem cítiť bolesť pri styku alebo budem krvácať, budem viac citlivá na baktérie, alebo ako to bude... čo ma teraz čaká?

Ďakujem.

Dobrý deň,

varixy máte najskôr v dôsledku predchádzajúcich tehotenstiev. Maternica sa rozpínala, zväčšovala a potrebovala vyživiť plod a teda rovnako aj cievy nabrali väčší rozmer. U väčšiny žien sa “nestiahnu” opäť na svoju pôvodnú veľkosť. Antikoncepčný krúžok za ich prítomnosť nemôže.

Po konizácii sa u Vás pocitovo nič nezmení. Vyčkajte určite dva týždne po zákroku. Zatiaľ šetriaci režim, žiaden pohlavný styk, žiadne kúpanie či wellnes. Následne by mala byť ranka zahojená dostatočne a môžete fungovať ako pred tým.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník