Mohol sa plod vypariť len tak bez krvácania?

Zodpovedané
10. dec 2021

Dobrý deň,

minulý týždeň mi vyšiel pozitívny test. Išla som presne takto pred týždňom na sono do nemocnice. Bol tam plodík aj srdiečko bolo. Podľa menzesu to vychádzalo na 7. týždeň. Doktorka videla aj srdiečko a aj plod. Hovorila, že je menší ako by mal byť o 1 týždeň. Vraj to môže byť spôsobené mojou nepravidelnou menštruáciou. Videla som ho aj ja.

Ohlásila som sa u svojho gynekológa, ktorý ma objednal na sono dnes. Rozdiel 1 týždeň. On videl len gestačný vak. Nevidel plod a ani srdiečko. Nevidela som ani ja.

Mám prísť zase o týždeň. Urobila som si test aj dnes a bol opäť pozitívny. Nemám žiadne ťažkosti a ani som nekrvácala. Doktor povedal len toľko, že tento týždeň je rozhodujúci.

Ako prebieha potrat?

Mohol sa plod vypariť len tak bez krvácania?

Ďakujem

Dobrý deň,

tehotenský test máte prirodzene pozitívny, pretože sú tam minimálne ostatné vyvíjajúce sa tehotenské štruktúry.

Tehotenstvu, ktoré sa prestane v určitej fáze vyvíjať hovoríme zamlknutý potrat = Missed abortion. Nemusí sa prejaviť krvácaním ani nijako inak. Len na ultrazvuku je viditeľné tehotenstvo, ktoré nezodpovedá predpokladanému týždňu tehotenstva.

Teda tak ako Váš gynekológ povedal, rozhodujúci bude kontrolný ultrazvuk.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník