Kedy je dátum pôrodu?

Zodpovedané
14. sep 2022

Pekný deň,

gynekológ mi do tehotenskej knižky zapísal dva dátumu:
TP 15. 3. 2023
TP 21. 3. 2023

Čo to znamená, od ktorého dátumu sa nám teda odrážať, že pôrod by eventuálne mal nastať? Prečo tam uviedol dva dátumy?

Tiež sa chcem spýtať: čo to znamená, keď mi gynekológ v 8. týždni povedal, že som mala byť v 9., ale som iba v 8. tt?

Niečo spomínal že kvôli cyklu, alebo že došlo neskôr k oplodneniu ...podľa vás je aká príčina? Nie je to nejaký problém?

A môžem užívať Egilok 25 mg?

Užívam už len štvrť tablety ráno, znížila som dávku... je to nebezpečné?

Ďakujem.

Dobrý deň,

pravdepodobne Vám zapísal dva dátumy očakávaného termínu, pretože ako píšete, bábätko bolo ultrazvukovo o týždeň menšie. To znamená, že došlo k oneskorenej ovulácii a k oplodneniu došlo neskôr. V podstate iba skorigoval dátum.

U nás obvykle upravujeme termín pôrodu až pri rozdiely 2 týždňov. Ale teoreticky, ak bolo bábätko správne zmerané, Váš skutočný termín je 21.3.2023.

Egilok užívať môžete, ale dávku Vám musí upraviť gynekológ/internista/kardiológ, teda ošetrujúci lekár. Sama si dávku neupravujte.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník