Je tri roky po sekcii riziko pretrhnutia jazvy po cisárskom?

Zodpovedané
8. dec 2021

Dobrý deň,

pred tromi rokmi som mala cisársky rez.

Je tu ešte riziko pretrhávania bývalej jazvy počas terajšieho tehotenstva?

Od akého týždňa tehotenstva sa to môže vyskytnúť?

Ako sa dá tomu predísť?

Čo robiť, keď táto situácia nastane?

Ďakujem

Dobrý deň,

tri roky je dostatočne dlhčí čas na zhojenie. Každého tkanivá sa hoja individuálne. Niekedy ani po opakovaných sekciách nie je jazva oslabená. Je zhojená veľmi pekne, dokonca sa nevytvoria ani pooperačné zrasty. U iných však môže byť jazva oslabená už po prvom cisárskom reze. Predpovedať sa to nedá.

Obvykle je práve preto indikovaný pôrod cisárskym rezom po predchádzajúcom cisárskom reze. Ruptúra maternice v mieste jazvy je veľmi zriedkavá komplikácia. Veľa žien porodí bez komplikácií aj spontánne po predchádzajúcom cisárskom reze.

Je otázne či má význam merať hrúbku jazvy ultrazvukom. Ďalej sa pýtame na subjektívnu a objektívnu bolestivosť podbruška v mieste jazvy, ktoré nám môžu pomôcť pri rozhodnovaní, či viesť pôrod spontánne.

Najväčšie riziko ruptúry maternice je po nástupe kontrakcií. Iná prevencia ako plánovaný pôrod cisárskym rezom neexistuje. Ak by náhodou nastala ruptúra maternice v mieste jazvy, je potrebné zrealizovať cisársky rez perakútne.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník