Je to PMS alebo môže ísť aj o tehotenstvo?

Zodpovedané
19. máj 2022

Dobrý deň,

viem, že si mám počkať na test a či príde alebo nepríde menštruácia. Snažíme sa o bábätko.

Od poslednej ovulácie mám bolesti v bruchu (cca 7 dní). Počas ovulácie sme mali 2x styk (pred 9 a 12 dňami). Do menštruácie mám ešte 8 dní. Ak je to PMS, nikdy som také nemávala, max. týždeň, resp. väčšinou len pár dní pred menštruáciou mám bolesti krížov, trochu brucho, striedam chute atď. Ale nikdy nie takúto "bolesť" brucha. Nie je to veľká bolesť, len podbruško akoby stále cítim, niekedy je to akoby som bola hladná. V júni som objednaná na preventívnu prehliadku + ak sa nezadarí, tak chcem riešiť nejaké testy, lebo mám skoro 40 r.

Stretli ste sa vo svojej praxi s tým, že ak bola žena tehotná, brucho ju bolelo skoro od začiatku?

Ďakujem krásne za odpoveď.

Dobrý deň,

nemyslím si, že sa jedná o PMS. Ten sa takto neprejavuje.

Tehotenstvo samozrejme nie je vylúčené, ale bolesti odo dňa oplodnenia tiež nie sú typické. Skôr pôjde o ovuláciu. Folikul Vám narástol na väčšie rozmery (prípadne ste mali cystu z predchádzajúceho cyklu) a praskol cca pred 7 dňami od kedy Vy popisujte. Tupá bolesť môže pretrvávať.

Príčina môže byť aj inde. Na jednoznačné vyjadrenie je potrebné vyšetrenie u gynekológa.

Určite je potrebné začať aktívny manažment tehotenstva vo Vašom veku.

Držím palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník