Aký je dôvod vzniku hydropsu plodu?

Zodpovedané
13. aug 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému.

Prečo mohol vzniknúť hydrops plodu?

Už v 10. týždni som sama videla problém. Za deň a pol viditeľne zhoršenie, ktoré videl aj partner. Genetické vyšetrenie páru nemáme. Všetci tvrdia, že to bola len hlúpa náhoda. Jedno dietaťko máme zdravé po IVF a toto sa nám podarilo prirodzene.

Diagnóza nas prekvapila. Bola by som veľmi nerada, ak by sme si museli znova prežiť. Teplota počas tehotenstva kolisala 36,8 - 37,2°C (boli horúčavy). Chorá som nebola, ani nikto z rodiny. Neliečim sa na žiadne ochorenie. Pichám si Clexan preventívne, nakoľko som mala pozitívny antianexin na reprodukčnej imunilógii v čase riešenia IVF a mám vrodenú trombofíliu.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pravdepodobne skutočne išlo o náhodu, ktorú ste ovplyvniť nemohli a už sa opakovať nebude.

Iné príčiny: infekcia, Rh izoimunizácia (ak ste vy Rh negatívna, plod Rh pozitívny), genetická abnormalita.

Po zákroku bolo možné odoslať plod na genetické vyšetrenie a u Vás zrealizovať odber krvi na prítomnosť možnej infekcie, krvnej skupiny.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník