Ako vypočítať týždeň tehotenstva, keď som mala menštruáciu?

Zodpovedané
16. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výpočtu týždňa tehotenstva, keď bol potom ešte menzes. Gynekológ mi vypočítal podľa staršieho dátumu menzesu 25. júna.

Potom pred ovuláciou sme sa snažili 8. júla.

23. júla mi prišla menštruácia, ktorá ale nebola taká ako obvykle, ale iná. Trvala len 4 dni a aj to neboli celé. Potom mi vyšiel pozitívny tehu test.

Podľa gynekológa som v 8. týždni. Včera bolo zistené, že bábätku nebije srdiečko a mám podstúpiť kyret.

Ja sa bojím, že som v inom - nižšom týždni tehotenstva a bábo je ok.

Ako vypočítam týždeň tehotenstva?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom prípade je vhodné stanovenie týždňa tehotenstva podľa ultrazvuku. Podľa veľkosti plodu /CRL/ vie doktor povedať v akom týždni ste, prípadne podľa gestačného vačku, pokiaľ sa plod nevyvíja. Pokiaľ nebola viditeľná akcia srdiečka pri CRL odpovedajúcom 8. týždňa tehotenstva, diagnózou je žiaľ Missed abortion - teda zamĺknutý potrat.

Na internete existujú tehotenské kalkulačky, kde si zadáte poslednú menštruáciu a na základe toho sa Vám vypočíta týždeň tehotenstva, v ktorom by ste aktuálne mali byť. Vo Vašom prípade ide však o veľmi nepresné datovanie podľa PM, keďže ste mohli mať napríklad oneskorenú ovuláciu medzi dvoma menštruáciami a teda presný dátum počatia je nejasný.

Máte však možnosť počkať napríklad ešte týždeň, následne sa zrealizuje kontrolné ultrazvukové vyšetrenie a pokiaľ bude veľkosť plodu stagnovať a akcia nebude viditeľná, diagnóza je žiaľ jasná.

Pokiaľ sa rozhodnete počkať /a predpokladám, že gynekológ určil diagnózu správne/ treba počítať aj s možnosťou, že sa potrat spustí samovoľne a začnete v rámci toho týždňa krvácať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník