Ako rozoznám, či mi uniká plodová voda?

Zodpovedané
30. jan 2022

Dobrý deň,

som v 33. týždni a už asi 3x sa mi stalo, že som mala trošku mokré nohavičky. Nebolo toho veľa a nemalo to žiadnu vôňu a ani farbu. Pripadalo mi to ako keby som si ich obliala.

Ako sa dá zistiť kedy naozaj ide o plodovú vodu a kedy je to len nejaký vaginálny výtok?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v tehotenstve je vodnatý vaginálny výtok bežný.

Obvykle pri odtoku plodovej vody vodička naďalej pomaly neustále odteká. Výtok býva jednorázový a dlho dlho nič.

V rámci poradne sa tak vyšetruje vaginálne, ako aj ultrazvukom sledujeme množstvo plodovej vody.

Pokiaľ by ste si nebola istá, treba si založiť vložku (ideálne bezfarebnú pôrodnícku) a pokiaľ by bola mokrá, zájsť na pohotovosť. Jednoduchým testom (obliatím vložky špeciálnym roztokom) overia odtok plodovej vody.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník