Ako riešiť časté zápaly prsníkov?

Zodpovedané
16. okt 2022

Dobrý deň,

kojím tretie dieťa a mávam často zápaly prsníkov. Kojím vlastne siedmy rok. Mala som ich raz za dva - tri mesiace už predtým, ale teraz to je masaker, od pôrodu som mala tri za jeden mesiac.

Zápal mám vždy s veľmi vysokou teplotou, zimnicou a veľmi zle sa fyzicky cítim, prsník ma boli (vždy iný) a dokážem len ležať, do 24 hod ale vždy prejde, následne som dva dni úplne vyšťavená z vysokej teploty a klesne mi tvorba mlieka.

Rozhodla som sa to riešiť, ale dr mi moc nepomohli. Obvodná urobila základné krvne testy (všetko ok) a gynekologička odoslala na sono prsníkov (mám v decembri). Ale akože nič z toho nie je riešenie a sono som už mala veľakrát , nikdy nič špeciálne.

Čo mam robiť, keď zas dostanem zápal?

Ako sa ho rýchlo zbaviť bez tých teplôt?

Aktuálne robím teplé nahrievanie, veľa kojím, beriem preventívne lecitín, naparujem prsník s epsomskou soľou, masírujem vibračným zariadením, atď.

Kam s tým zápalom ísť, na pohotovosť?

Nezvládnem v tom akútnom stave sedieť niekde v čakárni, a u obvodnej aj gyno sa načakám.

Navyše... keďže to vždy prejde do dňa, sú vôbec lieky, čo by pomohli rýchlejšie?

A čo mám vtedy urobiť s bábätkom?

Ďakujem.

Dobrý deň,

základom je prevencia. Ak máte veľa mliečka, po kojení si prsníky doodsávajte. Zvyšok mliečka viete použiť na príkrmy, zamraziť a neskôr podať dieťatku vo fľaške, prípadne zlikvidovať.

Po kojení sa Vám musí vyslovene uľaviť. Prsníky musia byť voľné. Ak by ste si nahmatali bolestivú hrču, dajte si teplú sprchu, oblasť rozmasírujte aj cez bolesť, následne kojte/odsávajte. Najefektívnejšie sú elektrické odsávačky. Ak je miesto červené, horúce, aplikujte lokálne vínne obklady (biele víno z chladničky).

Ak sa zápal stiahne do 24 hodín, podávať antibiotiká nemá zmysel. A na pohotovsti Vám inak pomôcť nevedia.

Ak nič z vyššie uvedeného nepomôže, môžete sa skúsiť obrátiť na laktačnú poradkyňu.

Prípadne laktáciu zastaviť.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník