Ako postupovať, keď mám v 12. týždni zlé výsledky?

Zodpovedané
3. nov 2021

Dobrý deň,

som v 12. týždni a dnes som bola na veľkom vyšetrení v Martine u MUDr. Grochala. Pán doktor povedal, že mám riziko
T21- 1:4,
T13 - 1:5,
T18 - 1:48
NT - 3.20 mm
NB - absencia nosovej kostičky
regurgitácia trikuspidalnej chlopne po 140cm/sek

Akcia srdiečka bola 179/min.

Odporúčané mi boli Trisomy testy, amniocentézu, CVS. Ďalej odporučil odber chóriových klkov.

Aký je Váš názor?

Je to bezpečné?

Kde to robia?

Ďakujem

Dobrý deň,

NIPT /Trisomy test, NIFTY test/ - teda neinvazívne testovanie, kedy sa odoberá krv matky, v ktorej koluje fetálna DNA na genetické vyšetrenie je možné zrealizovať u ambulantného gynekológa.

Amniocentéza a CVS sa realizujú na vyšších pracoviskách. Ide síce o invazívne vyšetrenia, ale so 100% výsledkom.

Ideálna by bola konzultácia s genetikom, ktorý síce doporučí rovnaké vyšetrenia, ale môže ich rovno aj zindikovať a nasmeruje Vás na pracoviská, kde jednotlivé vyšetrenia realizujú.

V každom prípade sa ohľadom ďalšieho postupu poraďte so svojim ambulantným gynekológom.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník