Ako má vyzerať prvá prehliadka u gynekológa?

Zodpovedané
18. jún 2022

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť, bola som koncom minulého roka prvýkrát na gynekologickú prehliadku vo veku 21 rokov, pretože som konečne našla čas aj odvahu po toľkom zanedbávaní mojich problémov od rodiny.

Doktor mi dal zobrať krv (zvýšený testosterón) a pozrel mi s ultrazvukom zvonku na maternicu atď. Nič nebolo vidno (podľa mňa preto, lebo som tučná) a podľa toho usúdil, že nemám žiadnu maternicu ani vaječníky. Myslela som, že pri prvej prehliadke ma neminie aj keď som panna prehliadka aj zvnútra, pretože viem, že používate taký nástroj na zobrazenie zvnútra. Okamžite navrhol laparoskopiu (dúfam, že si nemýlim názov) a to ma desí doteraz. Znova som tam nešla a mám z toho obrovské obavy, že bola moja prehliadka absolútne zanedbaná, pretože kamarátka mala zvnútra prehliadku aj keď je panna a zvonku jej tiež nič vidieť dnu nebolo.

Teraz premýšľam či mám zmeniť gynekológa alebo nie a či to bolo vážne zanedbané?

Veľmi ma zaujíma Váš názor a aj ako by mala vyzerať prehliadka správne, pretože s tým nemám žiadne skúsenosti, ale opisovali mi to vždy inak, než to čím som si prešla ja.

Taktiež mám problémy s menštruáciou, ale ak by som nemala maternicu ani vaječníky, tak by som predsa nikdy nemala v prvom rade menštruáciu že?

Vopred ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

veľmi zaujímavé čo píšete. Samozrejme, že keby ste nemali maternicu a vaječníky, tak menzes v živote nedostanete. Poruchy cyklu môžu byť spôsobené aj zvýšeným testosterónom.

Určite vyhľadajte iného gynekológa, ktorý Vás vyšetrí. Pokiaľ ste panna, zvnútra Vás vyšetrovať nemôžu, pokiaľ na to nie je skutočne vážny dôvod. Maximálne rektálne ak je to nutné.

Ultrazvuk cez bruško môže byť neprehľadný, ak máte nadváhu. Pred budúcim vyšetrením sa nevycikajte. Mať plný močový mechúr je pred vyšetrením dôležité, pomôže zobraziť orgány malej panvy.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník