Aké by mali byť hodnoty cukru v krvi hodinu a 2 hodiny po jedle pri gestačnom diabete?

Zodpovedané
7. feb 2022

Dobrý deň,

bol mi diagnostikovaný gestačný diabetes. Mám dodržiavať diétny režim a kontrolovať si cukor glukomerom. Lieky neberiem, keďže cukor bol len minimálne zvýšený - nalačno 5,3 a 2 hodiny po OGTT 5,34 mmol.

Aké by mali byť hodnoty cukru v krvi hodinu a 2 hodiny po jedle?

Našla som tabulky (v našej aj zahraničnej literatúre), podľa ktorých by hodnota mala byť hodinu po jedle 7,8 mmol a 6,7 mmol dve hodiny po jedle. Môj diabetológ mi povedal, že by som mala mať hodinu po jedle cukor do 6,5 mmol. Bola som dosť prekvapená.

Je na takéto prísne zníženie nejaký dôvod?

Ďakujem

Dobrý deň,

hodnoty by mali byť nasledovné:
1. nalačno pod 5,6 mmol/l
2. O 1 hod. pod 10,0 mmol/l
3. O 2 hod. pod 7,8 mmol/l

Nerozumiem ako Vám mohol byť GDM diagnostikovaný pri hodnotách, ktoré uvádzate.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník