Majú dôchodci šancu získať hypotéku?

Zodpovedané
17. júl 2021

Dobrý deň,

moji rodičia majú záujem o hypotéku. Mama má 59 rokov a je nezamestnaná, otec má 62 rokov a je zamestnaný. Príjem cca 1000 eur v čistom. Doteraz nemali a ani nemajú žiadny úver. Majú trojizbový byt v osobnom vlastníctve. Majú vlastné finančné prostriedky vo výške 70 000 eur.

Majú šancu získať hypotéku vo výške 40 - 50 000 eur?

Je schválenie hypotéky ohraničené vekom?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri dôchodcoch a hypotékach to veru nie je jednoduché. Hypotéku dnes banky poskytujú spravidla do maximálne 70 rokov. Pričom samozrejme posudzujú aj vstupný vek. Pri hypotéke okolo 50 000 EUR určite skomplikuje teda poskytnutie aj krátka splatnosť (vyššia splátka), tiež píšete, že jeden zo žiadateľov okrem vysokého vstupného veku nemá ani príjem a teda bude riešenie ešte viac komplikovať.

Či je teda hypotéka vekovo ohraničená. Teda odpoveď je ÁNO, tiež že vstupný vek je dôležitý, banky majú aj nejaký maximálny vek (čo ovplyvňuje splatnosť hypotéky - krátka splatnosť vyššia splátka).

Určite by so potreboval viac informácií, ale vidím to tak, že by bolo vhodné, aby v toto prípade bol aj nejaký mladší žiadateľ s príjmom v úverovom vzťahu (napr. rodinný príslušník - syn, dcéra).

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk