Akú výšku hypotéky máme šancu získať na kúpu domu?

Zodpovedané
13. aug 2021

Dobrý deň,

chceme kúpiť dom, ale potrebujeme hypotéku. Manžel má 37 rokov, čistý príjem z TPP 1 300 eur. Ja mám 36 rokov a momentálne som na rodičovskej dovolenke. Mám príležitostný príjem na autorské zmluvy (ročne cca 4 000 eur). Máme 4 deti, vo vlastníctve byt v hodnote cca 130 000 eur (možno viac). Sme bez iných úverov.

V akej výške by nám banka mohla dať hypotéku na kúpu domu?

Ďakujem

Dobrý deň,

naposledy som riešil príjem z autorských zmlúv pred pár rokmi, neviem sa úplne vyjadriť, ako by mohli byť akceptované bankami aktuálne.

Ak by sme tento príjem nerátali (keďže banky primárne akceptujú pravidelné príjmy), tak by orientačná výšky hypotéky pri príjme 1 300 EUR hlavného žiadateľa a 370 EUR rodičovská dovolenka, bola cca 160 000 EUR. Ak by ste napr. založili aj Váš súčasný byt a dom, čo kupujete, dokázali by ste získať hypotéku až do 100% kúpnej ceny niekde okolo tých 160000 EUR.

Treba však určite ešte toto lepšie skonzultovať, preveril by som aj tie autorské zmluvy, resp. tie príjmy, ktoré z toho vyplývajú, či by nejaká banka toto akceptovala ako doplnkový príjem, resp. k nemu aspoň čiastočne prihliadla. Tiež vzhľadom na vyšší počet detí, bude pravdepodobne potrebné naozaj vykryť financovanie najmä pomocou výhodného hypotekárneho úveru. Pri potrebe dofinancovania inými menej výhodnými úvermi sa môže stať, že narazíte na obmedzenie Národnej banky Slovenska, kde sa do maximálnych mesačných úverových splátok nesmú zarátavať životné minimá na žiadateľov aj na deti a ešte musí byť dodržaná rezerva 40%, ktorá nesmie byť použitá na úverové splátky - teda príjem, ktorý akceptuje banka, bude následne očistený o životné minimá pre všetkých 6 osôb (rodičia a aj deti) a ešte sa odráta aj povinná rezerva. To čo ostane, sa môže použiť na úverové splátky.

Ak by ste to chceli lepšie prerátať, alebo sa poradiť, napíšte mail, kde si to môžeme spolu prejsť. Prípadne je dobré sa ešte poradiť, určite aj vo viacerých bankách, ak teda by ste chceli kupovať nejaký drahší dom, aby bolo jasné, či bude Váš príjem z autorským zmlúv akceptovaný. Toto pre našich klientov vieme napr. my preveriť.

Prajem pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk