Má priateľ šancu dostať ďalší úver vo výške 120 000 eur?

Zodpovedané
12. júl 2021

Dobrý deň,

priateľ má hypotéku na byt 42 000 eur. Zarába 1000 eur v čistom, splátka je 130 eur. Máme jedno dieťa. O úver by žiadal sám. Ručiť by chcel bytom, ktorý má na hypotéku.

A je tu možnosť, že by predal byť a tým pádom by nemal žiadne splátky, keď má plat v čistom 1000 eur.

Je šanca dostať ďalší úver vo výške 120 000 eur?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

asi nie úplne rozumiem Vašemu úmyslu získať ďalších 120000 EUR na hypotéku. Na byt, na ktorý už ručí pre úver 42000, nevie pravdepodobne dostať ďalšiu hypotéku, ak teda hodnota bytu nie je okolo 200000 EUR (a viac).

Ak je hodnota bytu vyššia ako súčasný zostatok hypotéky, tak by napr. pri kúpe ďalšieho bytu, bolo možné za určitých okolností využiť založenie pôvodného bytu a toho nového (súčasne) a tým by sa v rámci hypotéky krylo celých 120000 EUR - možno takto ste to mysleli?

V každom prípade, ak by o úver žiadal sám, má jedno dieťa, pôvodná hypotéka mu ostane, tak pri plate 1000 EUR mi predbežne nevychádza, že by takú hypotéku vedel dostať.

Aj pri predaji bytu (a vyplatení menšej hypotéky) môžete naraziť, že mu banka samému neposkytne hypotéku vo výške 120000 EUR. Predbežne odhadujem, že by boli potrebné vlastné prostriedky, ktoré možno ale získate z predaja bytu po vyplatení zostatku hypotéky.

Určite by som však potreboval viac informácií, aby som prípadne navrhol nejaký postup, alebo dal lepšiu odpoveď.

Prajem pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk