Kedy môžem požiadať o vymazanie z bankového registra?

Zodpovedané
11. apr 2022

Dobrý deň,

kvôli bývalému partnerovi som v bankovom registri.

Keď to splatím, môžem požiadať o vymazanie?

Ako dlho bude trvať vymazanie?

Budem môcť požiadať niekedy o hypotéku?

S manželom chceme kúpiť dom.

Prípadne, ak by si hypotéku bral iba manžel, má ju šancu dostať?

Ďakujem

Dobrý deň,

informácie sa z bankového registra môžu vymazávať len, ak sú nepravdivé, či chybné. Ak reálne bol úver, kde ste figurovali nesplácaný riadne, tak toto sa vymazať nedá. Nie je na to žiaden legitímny dôvod. Každý žiadateľ, čo je v úvere ide do rizika, resp. banka ho preto akceptuje ako spolužiadateľa, že tiež ručí za to, že úver bude riadne a včas splácaný. Mrzí ma, ak ste boli s partnerom dohodnutá inak a on nedodržiavaním s úverom meškal. Toto však negatívne ovplyvnilo aj Vás a nedá sa to len tak vymazať.

Za posledné 2 roky bolo zopár situácií, kedy sa podarilo vyriešiť žiadosť, ak bola nejaká negatívna minulosť (napr. omeškané splátky - v našich prípadoch boli omeškania nie významné a pred viac ako 5 rokmi). Treba však poznamenať, že každá takáto žiadosť (prípadne výnimkový proces) sa posudzuje individuálne. Ak sú Vaše negatívne záznamy čerstvé, tak budete žiadosť o úver negatívne ovplyvňovať.

Ak riešenie spoločne s Vami bolo problematické, tak je možné, ak sú príjmy manžela dostačujúce, urobiť napr. zúženie bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Vďaka tomu môže aj manžel bez Vás riešiť hypotéku. Treba to však prerátať, či by to malo zmysel a hypotéka by mu samostatne vychádzala.

Tieto prípady sú komplexné a treba sa vždy dobre vopred poradiť v bankách. Tiež je rozumné si vytiahnuť a pozrieť reálne záznamy, aké máte v úverovom registri a či náhodou ešte sa nevytvárajú ďalšie negatívne záznamy (napr. nejaký "zabudnutý" úver). Výpis z registra si viete urobiť podľa tohto postupu http://moje-financie.sk/sluzby/uverova-sprava/

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk