Je výhodnejšie si dať preplatiť zostatok dovolenky?

Zodpovedané
23. apr 2024

Dobrý deň,

som na končiacej rodičovskej dovolenke a zamestnávateľ mi oznámil, že ma ukončí kvôli nadbytočnosti. Dostanem aj 4-mesačné odstupné.

Je výhodnejšie si nechať zostatok dovolenky 6,5 dňa preplatiť alebo vyčerpať?

Mám zdravotné problémy, a preto by som v ochrannej výpovednej dobe (7 dní) chcela využiť PN. Medzi materskou a rodičovskou dovolenkou som čerpala 20 dní dovolenky.

Z čoho sa mi bude rátať dávka v nezamestnanosti?

Ovplyvní mi PN túto dávku?

Ďakujem

Dobrý deň,

aby ste mali nárok na PN, tak je potrebné obnoviť nemocenské poistenie, napr. čerpaním dovolenky, s ktorou musí zamestnávateľ súhlasiť. Počas rodičovskej dovolenky je nemocenské poistenie prerušené, ak sa neobnoví. Koľko dní budete čerpať dovolenku pred skončením pracovného pomeru, toľko dní budete mať ochrannú lehotu. Ak budete čerpať dva dni dovolenku a následne sa aj ukončí pracovný pomer, potom máte ochrannú lehotu ísť na PN iba dva dni (2 dni by trvalo nemocenské poistenie).

PN neovplyvní dávku v nezamestnanosti. Na ÚPSVaR Vás zaregistrujú po skončení PN.
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením by ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. odpracované dni, čerpanie dovolenky za posledné dva roky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie.

Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z čerpaných dní dovolenky, preplatenej nevyčerpanej dovolenky a odstupného. Takto sa môže navýšiť dávka v nezamestnanosti. Môže sa Vám ale alikvotne prepočítať maximálny vymeriavací základ v prípade, že daný mesiac by ste boli aj na RD nielen čerpali dovolenku. Pokiaľ by s čerpaním dovolenky zamestnávateľ súhlasil.

S prianím pekného dňa,
Lenka