Ktorý spôsob zvoliť, aby som dostala vyššiu podporu v nezamestnanosti?

Zodpovedané
30. jan 2023

Dobrý deň,

syn dovŕši koncom februára 3 roky, k tomuto dňu mi končí RD. Popri RD som nepracovala. Zamestnávateľ zrušil moje miesto z dôvodu nadbytočnosti a nevie mi ponúknuť v rámci firmy inú pozíciu.

Mám 2 možnosti: Dohodu s 5-mesačným odstupným, plus preplatenie 33 dní dovolenky alebo výpoveď podľa §63 odst.1 z dôvodu nadbytočnosti s 3-mesačnou výpovednou lehotou, plus 3-mesačné odstupné. S tým, že nemusím chodiť do práce a vyčerpala by som počas tejto doby zostávajúcu dovolenku. V prípade dohody sa dávka v nezamestnanosti vypočíta z obdobia dvoch rokov pred rodičovskou dovolenkou.

Aké obdobie by sa bralo ako rozhodujúce pre výpočet dávky v nezamestnanosti v prípade, že by som 3 mesiace poberala plat, čerpala dovolenku a až potom po 3 mesiacoch (po uplynutí výpovednej lehoty) žiadala dávky v nezamestnanosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

skúste sa so zamestnávateľom dohodnúť na tretej možnosti: Pred alebo tesne po ukončení RD budete čerpať jeden deň dovolenky a nasledujúci deň sa zároveň ukončí pracovný pomer a zamestnávateľ Vám preplatí zbytok nevyčerpanej dovolenky a odstupné.

S prianím pekného dňa,
Lenka