Zuby

Zuby patria medzi tvrdé tkanivá v ľudskom tele. Slúžia na rozomletie potravy na malé čiastočky. Každý zub pozostáva z korunky, ktorá je viditeľná v ústach nad ďasnom a koreňa, ktorý je umiestnený v kosti. Miesto spojenia korunky a koreňa sa označuje ako zubný krčok. Hrot koreňa je otvorený a prechádzajú tadiaľ cievy a nervy do pulpy, ktorý obklopuje dentín. Dentín korunky je pokrytý sklovinou, najtvrdším tkanivom v tele, je vystavená pôsobeniu kyselín. Zuby sú v kosti v zubnom lôžku. To chráni zuby pred zlomením, alebo vypadnutím pri odhryzovaní sústa potravy.

Video: Mýty a fakty o zuboch a zubnej hygiene.

Rozhovor so zubnou lekárkou MDDr. Martinou Nortíkovou.

V rozhovore so zubnou lekárkou MDDr. Martinou Nortíkovou zazneli tieto mýty a fakty:

  • 00:25 Uvedenie témy a predstavenie hosťa.
  • 00:25 Mliečne zuby nie je potrebné čistiť ani opravovať.
  • 01:04 Mliečne zuby nemajú korene, teda ich trhanie nebolí.
  • 01:35 Sladkosti, tj. sladké jedlá a nápoje kazia zuby.
  • 01:54 Sonické kefky sú lepšie ako kefky manuálne.
  • 02:33 Kazivosť zubov je dedičná. Zuby sa mi kazia z toho dôvodu, lebo sa kazili aj mojim rodičom.
  • 03:15 V tehotenstve sa kazia ženám zuby. Dieťa im odoberá vápnik.
  • 04:01 Cumľom sa kazia zuby a spôsobuje predkus, krivé zuby.
  • 05:24 Nočné dojčenie detským zúbkom škodí.
  • 06:12 Jediná kefka, ktorá zuby vyčistí, je tá s tvrdými štetinkami.
  • 06:40 Biele plomby sú síce menej nebezpečné než amalgánové, ale častejšie vypadávajú.
  • 07:09 Biele plomby sú "lepšie, zdravšie, bezpečnejšie" než amalgánové, ale sú drahšie.
  • 08:17 Žuvačky uvoľňujú plomby.
  • 08:41 Mám krivé zuby, moje dieťa ich bude mať taktiež krivé.
  • 09:08 Deťom by sa nemali aplikovať amalgámové plomby. Sú zakázané.
  • 10:08 Čím drahšia zubná pasta, tým lepšie.
  • 10:48 Zápach z úst môže byť spôsobený aj zlou ústnou hygienou.
  • 11:20 Reflux kazí zuby.
  • 11:39 Mliečne zuby nie je potrebné čistiť ani opravovať.
  • 12:17 Kvalita a správna technika čistenia zubov je dôležitejšie ako čas tým strávený.
  • 13:09 Krvácanie ďasien signalizuje možný problém v dutine ústnej (paradentóza, zápal ďasien, a i.).

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory na YouTube kanály Modrého koníka:

🎞️ Horúčka je pre organizmus do určitej hranice prospešná.

🎞️ Čo by ste mali vedieť, ak sa chystáte na DOVOLENKU (s dieťaťom aj bez neho)

🎞️ Mliečne zuby: Čo všetko by sme o nich mali vedieť?

🎞️ Prečo je kaz na mliečnom zube nebezpečný?


Mliečny chrup

Mliečny chrup (dentes decidui) - alebo chrup dočasný, sa skladá z celkom dvadsiatich zubov. Typové zastúpenie jednotlivých zubov je pritom nasledujúci: osem stoličiek, štyri očné zuby, osem rezákov.
Mliečne zuby

Ako prvé sa najčastejšie prerezávajú dolné stredné rezáky. V priebehu nasledujúcich dvoch rokov sa postupne objavuje aj zbytok mliečnych zubov, pričom rýchlejší je spravidla vývin zubov na dolnej čeľusti. Celkový postup prerezávania mliečnych zubov v závislosti na veku, býva najčastejšie nasledujúci (vždy platí pre hornú aj dolnú čeľusť):

  • stredné rezáky,
  • postranné rezáky,
  • prvé stoličky,
  • očné zuby,
  • druhé stoličky.

Mliečne zuby začína dieťa okolo piateho až siedmeho roku života nahradzovať druhá generácia zubov alebo stály chrup.

Kazivosť zubov sa nededí

Ak majú rodičia vysokú kazivosť zubpov, nie je pravidlom, že rovnaký problém bude trápiť aj ich ratolesti. Dedí sa totiž napríklad hrúbka zubnej skloviny, ktorá ak je tenká, môžu sa zuby kaziť rýchlejšie. Oveľa častejšie sa však "dedí" zlý prístup k starostlivosti o zuby. Ak si rodičia zle čistia zuby, prenášajú tento zlozvyk na svoje deti. Platí to našťastie aj naopak. Deti si veľmi ľahko vedia osvojiť správnu starostlivosť o svoje zúbky, ak to vidia u svojich rodičov.

Zlozvyky rodičov kazia deťom chrup

Spadne dieťaťu na zem cumlík, lízanka, lyžička. Čo urobíte? Ak pohotovo obliznete, práve ste svojmu dieťaťu preniesli do úst svoje baktérie, svoju ústnu mikroflóru. To znamená, že baktéria Streptococus Mutans, zodpovedná za zubný kaz, sa z úst matky preniesla do úst rodiča.

Kedysi sa veľmi často namáčal cumlík do medu. Ak sa však nájde rodič, ktorý tieto praktiky ešte stále využíva, je dobré vedieť, že to dieťatku neprospieva, práve naopak, kazia sa mu tak zúbky.

Posledným zlozvykom, ktorý je ani nie tak rodičov, ale dieťatka, je cumlík13. Ak sa používa v neskoršom veku ako je 2,5 až 3,5 roka, spôsobuje deformity podnebia a predkus. Ak sa cumlík vysadí, často sa dokážu zúbky do určitej miery vrátiť späť, no nikdy už nie na 100%.

Veľmi často je však podceňovaná starostlivosť o chrup mliečny s odôvodnením, že má aj tak iba dočasný charakter a preto si nevyžaduje prílišnú starostlivosť. Opak je pravdou. Mliečny chrup sa kazí rovnako ako chrup trvalý.

Stály chrup

Stály chrup - ktorý postupne vytláča a nahrádza chrup dočasný. Predstavuje celkom tridsaťdva zubov (okrem „zubov múdrosti“). Nachádzame dvanásť stoličiek, osem zubov črenových, štyri očné zuby a osem rezákov. Starostlivosť o stály chrup je samozrejme veľmi dôležitá. Strata každého jedného zuba je už nenávratná, samozrejme ak opomenieme najrôznejšie zubné náhrady. To je fakt, ktorého si je samozrejme väčšina ľudí vedomá.

Čistenie zubov

Súčasne s objavením prvého mliečneho zuba je na mieste začať s čistením - teda s odstraňovaním zubného povlaku. V začiatkoch je potrebné zúbky stierať navlhčenou gázou, alebo využiť gumovú kefku, ktorá sa navlieka na prst.

Po prvom roku dieťaťa by sa malo obmedziť nočné dojčenie. Ak dieťatko zaspáva s mliečkom v puse, môže to spôsobovať zubný kaz.

Klasická kefka nachádza svoje uplatnenie približne od jedného roka veku, kedy dochádza k prerezávaniu prvých stoličiek. Pri výbere kefky je na mieste istá obozretnosť a nie je na škodu poradiť sa s odborníkom.

Dôležitá je ako veľkosť kefky, jej tvar, tak aj tvrdosť štetín. Kedysi sa osporúčali kefky s tvrdými štetinkami, kedy koloval mýtus, že len takáto kefka si dokáže poradiť so zubným povlakom poriadne. V súčasnosti sa odporúčajú kefky s hustými a mňkkými vláknami, ktoré očistia zúbky, aj masírujú ďasná.

Čistiť dieťaťu zuby je potrebné aspoň vždy po raňajkách a po večeri. Kefkou sa šetrne očistia hryzné plôšky stoličiek a zo zvyšných zubov sa nečistoty odstránia pomocou drobných krúživých pohybov.

Správnou voľbou môžu byť aj sonické kefky, ktoré dokážu vykonať od 8000 - 40 000 pohybov za minútu, zatiaľ čo ľudksá kefka dokáže vykonať maximálne 600 pohybov za minútu. U detí ešte menej.

No práve u najmenších sa odporúča používať kefky manuálne. Čistením zubov obyčajnou kefkou si trénujú správnu techniku čistenia chrupu. Sonické kefky sa odporúčajú pridať postupne alebo s nimi môže zúbky dočisťovať rodič.

Zuby
Stačí iba malé množstvo zubnej pasty, približne o veľkosti guľôčky ríbezle alebo hrášku. Pri jej výbere volíme pasty pre najmenších, ktoré majú znížený obsah fluoridu. Ten je síce pre zdravie zubov významný, ale jeho nadmiera môže organizmu škodiť. U malých detí, kedy veľmi často dochádza k prehĺtaniu zubnej pasty pri čistení zubov, je preto opatrnosť na mieste.

Pri čistení zubov nezohráva pasta až takú veľkú rolu. Ak by sme si umývali zuby bez pasty, no správnou technikou, zuby máme rovnako čisté. Rovnako nie je potrebné toľko sledovať čas, ktorý pri čistení zubov strávime. Niekto má techniku čistenia zubov natoľko vycibrenú, že to zvládne behom chvíľky. Iný potrebuje času viac. Zuby čistíme jednoducho pokým nie sú čisté.

S pribúdajúcim vekom by sa dieťa malo učiť čistiť si zuby samo. Až do školského veku je potom väčšinou lepšie dieťaťu ešte zuby dočistiť a skontrolovať, či si ich naozaj vyčistilo. Čistenie zubov by zároveň nemalo pre dieťa znamenať nepríjemnosť a vynútenú povinnosť. Je potrebné vysvetliť, prečo je starostlivosť o zuby tak dôležitá a pokúsiť sa každodenné čistenie spojiť s trochou zábavy.

Dočasná dentícia vyžaduje špeciálnu ochranu pred zubným kazom. Prvé zuby by mali byť čistené denne, hlavne večer. Dôležité je brať ohľad na jedlo. Veľa sladkostí a mastných jedál a nepretržité pitie sladkých nápojov vystavuje zuby trvalému útoku cukrov. Preto po zjedení sladkostí by mali byť zuby vyčistené.

Sacharidy obsiahnuté v potrave vyživujú zubný kaz spôsobený baktériou Streptococcus mutans.

To, že starostlivosť o zuby nie je dostatočná môže prezradiť aj zápach z ústnej dutiny. Pri zlej ústnej hygiene zostáva na zuboch povlak, ktorý mineralizuje a vytvára sa z neho zubný kameň, na ktorom sa ešte viac páči baktériám, ktoré spôsobujú zápach, ale aj zápal ďasien.

Preventívna prehliadka u zubného lekára

Keď sa dieťaťu prereže prvý mliečny zub, alebo keď oslávi prvý rok života, je ten správny čas ho objednať k zubárovi.

Preventívna prehliadka u detí je rovnako dôležitá ako u dospelých.
Súčasťou prehliadky je kontrola:

  • chrupu,
  • mäkkých tkanív ústnej dutiny,
  • parodontu,
  • medzičeľustných vzťahov a vzájomného postavenia zubov,
  • dentálnej hygieny a hygienických návykov,
  • určenie indexu kazivosti chrupu a parodontálneho indexu.
  • dôležitou časťou je aj poradenstvo a poučenie rodičov.

Stav zubov má vplyv na celkový zdravotný stav človeka

Zubný kaz neradno podceňovať. Zápaly zo zubov sa môžu šíriť zubnou cestou do celého tela človeka a ovplyňovať tak rôzne časti tela. Často prechádzajú na srdce, ovplyvňujú cukorvku, môžu spôsobovať reumatické problémy, pľúcne problémy. Zápal v ústach dvojnásobne zvyšuje riziko infarktu a trojnásobne riziko mŕtvice. Pokazené zuby a zapálené ďasná sú rovnakým rizikom pre ľudksé telo ako fajčenie a obezita.

Zuby v tehotenstve

Jedným z častých mýtov, ktorý sa týka chrupu v spojitosti s tehotenstvom, je povera, že im dieťa zo zubov odoberá vápník, čím sa následne viac kazia zuby.

V skutočnosti je to však spôsobené stravou v tehotenstve a zlou starostlivosťou o zuby. Prvé mesiace nevoľností siahajú často po rôznych suchároch, krekroch, keksíkoch, piškótach. Čo je všetko strava bohatá na sacharidy. Tehotenské chute dokážu skombinovať aj neskombinovateľné. A tak sa jednoducho stane, že ovocie (kyseliny) žena prekladá čokoládou (sacharidy), čo je tá najhoršia kombinácia. Zvracanie, nočné pojedanie bez umytia zubov. To všetko zubom neprospieva a skutočne to nie je dieťaťom v brušku.

Text po odbornej stránke skontrolovala:
MDDr. Martina Nortíková
zubná lekárka

Použité zdroje

  1. Stomatologický informačný portál: http://www.dentonet.sk/
  2. https://web.archive.org/web/20160311101909/http://pharmanews.sk/vydani201011/clanek_sk2.html
  3. http://www.dovera.sk/poistenec/tema-ked-potrebujete-starostlivost/a101/prevencia-pre-zdravych

Hodnotenia a skúsenosti so zubami

Máš skúsenosť so zubami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
nada789  8. feb 2021

Trhanie mliečnych zúbkov

Máme famózneho doktora, ktorý má modernú ambulanciu, stáže v Amerike a trúfam si povedať, že je rokmi ošľahaný odborník. A nám neodporučil vytrhávať mliečne zuby, aj keď sú v dvojrade. A mal svätú pravdu, zúbok vypadol sám, a dcéra má krásne rovné zuby. Netreba hneď všetko nasilu trhať, týmto názorom veľmi skresľujete tematiku vytrhávania zubov a zbytočne rodičov stresujete. Skôr by som to formulovala, že prípadné vytrhnutie mliečneho zúbka je vždy najlepšie k posúdeniu lekára.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke