Žltačka

Infekčná žltačka alebo vírusová hepatitída (hepatitída=zápal pečene) je ochorenie spôsobené vírusmi hepatitídy typu A, B, C, D. E alebo G, ktoré napádajú tkanivo pečene.

Každý vírus spôsobuje ochorenie pečene a každý typ žltačky má iný spôsob presunu a svoj priebeh. Existuje niekoľko typov žltačky - A, B, C, D, E a G. Žltačka typu D, E alebo G sa v Slovenskej republike takmer nevyskytuje, výnimkou môže byť človek, ktorý sa jedným z týchto typov nakazí v zahraničí.

Video: Žltačka (CZ)

Žltačka typu A

Ide o najviac vyskytujúce sa ochorenie vírusovou hepatitídou a zároveň je najmenej závažným typom. Pri diagnostikovaní žltačky typu A je pacient hospitalizovaný na infekčnom oddelení v nemocnici na dobu kedy je infekčný a môže ohroziť okolie.
Žltačka typu A

Žltačke tomuto typu sa taktiež hovorí ochorenie špinavých rúk ( prenos vírusu je fekálne- orálnou cestou, teda stolicou chorého a potom všetkého, čo s ňou bolo nakazené, často sa jedná o vodu, potraviny a ruky). Inkubačná doba ochorenia je zhruba jeden mesiac.

V potravinách sa vírus zničí 5- minútovým vrením. V domácnostiach sa mu dá vyhnúť používaným dezinfekčných prípravkov s chlórom, kyselinou peroctovou alebo s vyšším obsahom alkoholu.

Príznaky

Žltačka sa u človeka prejaví počas 2 až 6 týždňov od stretnutia s vírusom vo forme príznakov podobným chrípke (bolesti hlavy, nevoľnosť, horúčka), často je taktiež zažltnutá pokožka a očné bielko.

Liečba

Po potvrdení žltačky typu A z krvi a moču pacienta je chorý ihneď hospitalizovaný na infekčnom oddelení. Počas liečenia sa musí pacient vyhýbať telesnej námahe a na dobu pol roka zmeniť jedálniček. Používanie antikoncepcie2, alkoholu, obezita a nadmerné opaľovanie sa môže dopomôcť k návratu príznakov žltačky.

Žltačka typu A je pravdepodobnejšia s rastom veku človeka. Liečba s následnou rekonvalescenciou trvá dlhšie ako u mladého človeka.

Po prekonaní a vyliečení hepatitídy A je organizmus pred ďalšou nákazou rovnakého typu imúnny.

Prevencia

  • umývanie rúk pre jedlom,
  • umývanie rúk po použití WC
  • konzumácia len nezávadných potravín a vody

Prevencia

Žltačka typu B

K nákaze žltačky typu B dochádza prostredníctvom krvi, spermií alebo vaginálneho sekrétu počas nechráneného pohlavného styku alebo pri použití jednej injekčnej striekačky pri aplikácií drog alebo liekov. Nakaziť sa môže človek aj pri používaní jednej zubnej kefky alebo jedného uteráka či holiaceho strojčeka. Tento typ žltačky je taktiež prenosný z tehotnej matky na plod.

Príznaky

Inkubačná doba je zhruba 3 mesiace a môže sa rozvinúť do chronického štádia, ako je cirhóza alebo rakovina pečene. Počas inkubačnej doby sa pri žltačke neobjavujú žiadne vedľajšie príznaky a človek o ochorení vlastne nevie. Po prepuknutí choroby sa objavujú dlhodobé príznaky - horúčka, žltnutie pokožky, únava, nechutenstvo, tmavý moč a svetlá stolica.

Liečba

Počas ochorenia by mal mať pacient kľudový režim a zmeniť jedálniček.

Liečba chronického ochorenia žltačky typu B je dlhodobá a nákladná, nemá istotu vyliečenia. Po prekonaní choroby a jej následnom vyliečení je človek pred ďalšou nákazou ochránený a je proti nej imúnny.

Prevencia

  • vyhýbať sa drogám,
  • praktizovať bezpečný sex s ochranou (kondómom),
  • nepožičiavať si hygienické potreby od priateľov a známych,
  • byť opatrný pri aplikácií piercingu a tetovaní,
  • byť obozretný pri krvných transfúziách v zahraničí.

Žltačka typu C

Žltačka typu C je označovaná ako choroba narkomanov a homosexuálov, pretože sa prenáša krvou alebo telesnými tekutinami.

Príznaky

Inkubačná doba je zhruba dva mesiace po styku s vírusom.

Liečba

Často dochádza k prechodu do chronického štádia. Liečba hepatitídy typu C trvá zhruba 1 rok, ale býva úspešná len v 60% prípadov. Pri liečbe je pacientovi podávaný interferon a lieky k podpore funkčnosti pečene, pri zhoršenému priebehu dochádza k transplantácií pečene.

Po prekonaní žltačky typu C nezostávajú v tele protilátky, ktoré by zabránili ďalšej nákaze.

Prevencia

  • vyhýbať sa drogám
  • praktizovať bezpečný sex s ochranou (kondómom)
  • byť opatrný pri aplikácií piercingu a tetovaní,
  • byť obozretný pri krvných transfúziách v zahraničí.

Žltačka typu E

Prenáša sa nakazenými potravinami alebo vodou (podobne ako typ A). Hepatitída typu E je nebezpečná pre tehotné ženy, u ktorých môže prepuknúť v závažné ochorenie pečene alebo dokonca smrť.

Novorodenecká žltačka

S novorodeneckou žltačkou sa stretáva zhruba polovica narodených detí. Príčinou vzniku žltačky u novorodencov1 je rozpad veľkého množstva červených krviniek, ktorý je spôsobený zmenou prostredia, v ktorom dieťa vyrastalo v matkinom bruchu a prostredí, v ktorom sa dieťa po pôrode nachádza.
Novorodenecká žltačka

Viac v samostatnom článku: Novorodenecká žltačka

Autoimunitná hepatitída

Ide o progresívny zápal pečene. Choroba je spojená s neobvyklosťami ľudského imunitného systému, ktorý vytvára protilátky proti pečeňovým bunkách.

Pacientkami bývajú najčastejšie mladé dospievajúce ženy. Ženy, ktoré trpia autoimunitnou hepatitídou, majú pravdepodobne taktiež aj cukrovku, stratu pigmentu pokožky alebo Sjögrenov syndróm.

Príznaky

Liečba

Pacienti, u ktorých sa objaví autoimunitná hepatitída majú šancu na život v maximálnej dĺžke 10 rokov. Liečba je zameraná na príznaky, nie však na príčinu choroby. Pacienti sa môžu liečiť taktiež pomocou kortikoidov, ktoré ale môžu mať pri dlhodobom užívaní nežiadúce účinky (vysoký krvný tlak, cukrovka, žalúdočné vredy, rednutie kostí alebo šedí zákal).

Liečba by mala pacienta celkom vyliečiť alebo aspoň túto chorobu zmierniť. Zhruba pri 20% pacientov sa choroba aj napriek liečbe zhoršuje, preto je nevyhnutná transplantácia pečene.

Zápal pečene

Ide o poškodenie pečene, ktoré je sprevádzané zápalom. Môže byť :

  • infekčný zápal pečene
  • neinfekčný zápal pečene
  • akútny zápal pečene
  • chronický zápal pečene - v pečeni dochádza najprv k fibróze a potom k cirhóze. Vznikajú v nej malé jazvičky, ktoré sa zacelujú kožovitou hmotou na mieste pôvodného tkaniva pečene.

Očkovanie proti žltačke

Na Slovensku je očkovanie proti žltačke povinné buď ako samostatná vakcína alebo ako súčasť inej vakcíny. Deti sa očkujú v 3. , 5. a 11. alebo 12. mesiaci života dieťaťa. Samostatné očkovanie je odporúčané aj u osôb, ktoré prichádzajú do styku s nakazenými.

Viac o žltačke na modrykonik.sk:

Použité zdroje

  1. http://nemoci.vitalion.cz/zloutenka/
  2. http://www.zloutenky.cz/
  3. http://www.bez-alergie.cz/autoimunitni-hepatitida
  4. http://cs.wikipedia.org/wiki/Hepatitida
  5. http://nemoci.vitalion.cz/novorozenecka-zloutenka/
  6. Povinné očkovania na Slovensku

Hodnotenia a skúsenosti so žltačkou

Máš skúsenosť so žltačkou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke