Záškrt

Záškrt, odborne diftéria, je vážne a vysoko nákazlivé bakteriálne ochorenie, ktoré môže viesť k ťažkým zdravotným komplikáciám a v najhoršom prípade až k smrti. Dnes sa s ním vďaka očkovaniu stretávame len výnimočne, no to neznamená, že zmizol. Baktéria, ktorá ho spôsobuje, stále existuje a môže sa kedykoľvek vrátiť, ak sa prestaneme očkovať.

Záškrt

História a súčasnosť

Záškrt bol dlhé storočia obávanou diagnózou. Poznali ho už staroveké civilizácie a jeho klasický priebeh – dusenie dieťaťa kvôli opuchu dýchacích ciest – opísal už grécky lekár Hippokrates. V Európe aj Amerike sa počas 18. a 19. storočia objavovali rozsiahle epidémie, najmä v detských kolektívoch.

Od polovice 20. storočia, odkedy sa zaviedlo povinné očkovanie, výskyt dramaticky poklesol. No odborníci varujú – baktéria sa v populácii stále môže ticho šíriť prostredníctvom nosičov, ktorí nemajú žiadne príznaky. A očkovanie je stále jediný účinný spôsob prevencie.

Očkovací kalendár

Očkovanie je spôsob, ako môžeme deťom už od malička pomôcť chrániť sa pred vážnymi chorobami. Je to ako postaviť okolo nich neviditeľný štít, ktorý im dáva šancu prežiť detstvo bez komplikácií, hospitalizácií a strachu. Na Slovensku máme očkovací kalendár, ktorý rozdeľuje očkovania na povinné a odporúčané (nepovinné). V tomto článku nájdeš prehľadne rozpísané, kedy sa deti očkujú, proti čomu sú chránené a akými vakcínami tak, aby si vedela, čo tvojho drobca čaká.

Ako sa záškrt prenáša?

Záškrt sa šíri kvapôčkovou infekciou, teda vzduchom – napríklad keď niekto kašle, kýcha alebo rozpráva. Dieťa sa môže nakaziť aj dotykom s povrchmi alebo predmetmi, ktoré boli kontaminované baktériou Corynebacterium diphtheriae. Najčastejšie postihuje deti do 5 rokov a riziko nákazy je vyššie v kolektívoch – ako sú jasle, škôlky alebo herne.

Bakteriálne ochorenia

Bakteriálne ochorenia sú infekčným ochorením nielen človeka, ale aj húb alebo rastlín. Ochorenie je spôsobené patogénnymi baktériami, ktoré si hľadajú vhodné miesto k svojmu životu a rozmnožovaniu. Ľudské telo je pre žitie a rozmnožovanie sa baktérií vhodným miestom. Má vhodnú telesnú teplotu, vlhkosť a dostatočné množstvo prijímanej potravy.

Ako záškrt vyzerá?

Choroba najčastejšie začína ako bežná angína – s bolesťou hrdla,1 zvýšenou teplotou2, slabosťou a nechutenstvom. 1 Po krátkom čase sa však objavia typické belavo-sivé povlaky na mandliach a v hltane, ktoré pevne držia a nedajú sa zotrieť. Tkanivá v hrdle opúchajú, dieťa ťažko dýcha a prehĺta. V ťažkých prípadoch môže dôjsť k úplnému zúženiu dýchacích ciest a duseniu.

Ak sa toxín rozšíri do tela, môžu sa objaviť ďalšie komplikácie – ako napríklad zápal srdcového svalu, poruchy rytmu, poškodenie periférnych nervov (tzv. polyneuritída) a zlyhávanie obličiek. Tieto následky vznikajú najmä pri tzv. malígnej forme záškrtu, ktorá má aj pri modernej liečbe vysokú úmrtnosť.

Zdravotné problémy novorodenca

Po príchode z pôrodnice domov si postavená pred neľahkú úlohu – zrazu sa musíš postarať o malého človiečika, ktorý s tebou nedokáže otvorene komunikovať, a tvojou úlohou je doslova udržať ho nažive. Predovšetkým, ak ide o tvoje prvé bábätko, môže ťa táto zodpovednosť nemálo vystrašiť. Na aké symptómy u dieťatka striehnuť, ako si poradiť s banálnymi komplikáciami a kedy vyhľadať lekára? Poď sa spolu s nami pozrieť, ako spoznáš, že dieťatko trpí kolikou, či aké kožné problémy sa na jeho telíčku môžu objaviť.

Aké sú možnosti liečby?

Záškrt si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu. Liečba pozostáva z podania špeciálneho antitoxínu, ktorý zneškodňuje účinok bakteriálneho jedu a antibiotiká,4 ktoré ničia samotnú baktériu. Problémom však je, že ak sa toxín už dostal do tela, antibiotiká nevedia zvrátiť jeho účinky.

Pasívna ochrana – teda podanie špecifických protilátok – je v súčasnosti komplikovaná kvôli nedostupnosti antidifterického imunoglobulínu . Aj pri včasnej liečbe sú ťažké formy ochorenia veľmi rizikové a môžu skončiť smrťou alebo trvalými následkami.

Ako pomáha očkovanie?

Očkovanie je najspoľahlivejšia prevencia proti záškrtu. Na Slovensku sa vykonáva v rámci hexavakcíny , ktorú deti dostávajú v prvom roku života (v 2., v 4., a 11. mesiaci). Očkovanie sa následne posilňuje preočkovaniami v predškolskom veku a v puberte.

Hexavakcína

Hexavakcína je kombinovaná očkovacia látka, ktorá v jednej injekcii chráni dieťa pred šiestimi závažnými infekčnými ochoreniami. Umožňuje pohodlnejšie a menej stresujúce očkovanie, pretože znižuje počet vpichov.

Aj keď očkovanie nezabraňuje priamo prenosu baktérie, spoľahlivo chráni pred ochorením samotným – a najmä pred jeho ťažkými a smrteľnými formami. Zároveň pomáha vytvárať kolektívnu imunitu, ktorá chráni najzraniteľnejšie skupiny – dojčatá, chronicky chorých alebo deti, ktoré nemôžu byť očkované zo zdravotných dôvodov.

Očkovanie

Predstav si, že existuje spôsob, ako môžeš svoje dieťa ochrániť pred chorobami, ktoré ešte pred pár desaťročiami brali deťom detstvo – a často aj život. A teraz si predstav, že ten spôsob máme – volá sa očkovanie.

Prečo by rodič nemal očkovanie podceniť?

Záškrt je ochorenie, ktoré môže dieťa pripraviť o zdravie v priebehu niekoľkých dní. Stačí, že sa nakazí od bezpríznakového nosiča – napríklad v čakárni, škôlke alebo na detskom ihrisku.

Očkovaním mu dávame nástroj, ktorý mu jeho vlastný imunitný systém ešte nemá šancu vytvoriť. Ide o jeden z najdôležitejších ochranných krokov v prvom roku života. V čase, keď je dieťa najzraniteľnejšie, očkovanie mu dáva istotu – že pred touto zákernou infekciou bude v bezpečí.

Ak sme schopní chrániť naše deti pred ochorením, ktoré kedysi bralo životy a dnes už nemusí – je naša zodpovednosť to urobiť.

Mohlo by ťa zaujímať

Varilrix

Varilrix je vakcína proti ovčím kiahňam používaná k očkovaniu detí od 9 mesiacov aj dospelých. Vyrába ho spoločnosť GlaxoSmithKline. Po vakcinácii vytvorené protilátky pretrvávajú 6 až 11 rokov. Niektoré zdroje uvádzajú u niektorých osôb až 20 rokov (po túto dobu sa teda odhaduje, že je očkovanie účinné a chráni pred nakazením alebo zapríčiní miernejší priebeh choroby). Farmakoekonomické štúdie vyjadrujú obavy, že očkovanie proti ovčím kiahňam v detstve nie je ekonomicky prínosné, pretože zníženie nákladov na liečbu detí (symptomatická liečba, pracovné voľno rodičia na ošetrovanie dieťaťa) bude prebité vyššími nákladmi súvisiacimi s liečbou pásového oparu a ovčích kiahní u dospelých, ktorí po očkovaní už nebudú mať ochranné protilátky. Je potrebné zvážiť aj kontraindikácie a možné nežiaduce účinky vakcíny. Pre zdravé deti menšie riziká a vyššie prínosy plynú z prekonaní infekcie vírusom varicella zoster, ideálne vo veku 1 až 3 roky.

Rotarix

Rotarix je živá perorálna vakcína, ktorá chráni dojčatá pred gastroenteritídou spôsobenou rotavírusmi – hlavnou príčinou závažných hnačkových ochorení v detskom veku. Pre mnohé deti ide o infekciu, ktorá si vyžaduje hospitalizáciu a rehydratáciu. Vďaka očkovaniu sa riziko týchto komplikácií dramaticky znižuje.

Vakcinácia

Vakcinácia patrí medzi najvýznamnejšie objavy modernej medicíny. Vďaka nej sa podarilo znížiť výskyt mnohých smrteľných a závažných ochorení, ktoré kedysi decimovali celé generácie. Očkovanie chráni nielen jednotlivca, ale aj celú komunitu, čím vytvára kolektívnu imunitu. Zmyslom vakcinácie nie je len prevencia, ale aj ochrana najzraniteľnejších – novorodencov, starších ľudí a chronicky chorých. Je to gesto zodpovednosti voči sebe aj ostatným.

Čierny kašeľ

Čierny kašeľ, odborne pertussis, je vysoko nákazlivé bakteriálne ochorenie, ktoré postihuje dýchacie cesty. Spôsobuje ho baktéria Bordetella pertussis, ktorá sa prenáša vzduchom – kašľom, kýchaním alebo blízkym kontaktom s infikovanou osobou. Ochorenie môže prebiehať mierne, ale u najmenších detí, najmä dojčiat do šiestich mesiacov, býva mimoriadne závažné, dokonca život ohrozujúce.

Tetanus

Tetanus je závažné a život ohrozujúce infekčné ochorenie, ktoré postihuje nervový systém a spôsobuje silné svalové kŕče. Spôsobuje ho baktéria Clostridium tetani, ktorá sa bežne vyskytuje v pôde, prachu alebo na znečistených predmetoch ako sú hrdzavé klince, nože či ihly. Ochorenie nie je prenosné z človeka na človeka – vzniká po poranení kože, ktoré sa kontaminuje baktériou. Tetanus môže skončiť aj smrťou, najmä ak sa nelieči včas. Najúčinnejšou ochranou proti tejto chorobe je očkovanie.

Viac o záškrte na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú používateľky, ktoré majú niečo spoločné. Zoznámiš sa tu s mamičkami, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Opýtaj sa niektorého z našich odborníkov v poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti so záškrtom

Máš skúsenosť so záškrtom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke