Zápcha u detí

Zápcha u detí alebo obstipácia je vyprázdňovanie stolice, ktoré je menej časté ako 3x za týždeň. Zápcha je častým problémom detského veku. Nie je to choroba, ale je to príznak, ktorý sa objavuje u zdravých detí. Môže ísť aj o sprievodný prejav rôznych ochorení. Vyskytuje sa v akomkoľvek veku. Týka sa novorodencov1, dojčiat i batoliat.
Zápcha u detí

Zápcha sa neprejavuje u detí rovnako. Odchýlky sa prejavujú vo frekvencii stolice a v charaktere jej konzistencie (je tuhšia). Deti udávajú aj rôzne subjektívne ťažkosti. Ako teda spoznáte detskú zápchu? Koľkokrát denne (alebo snáď týždenne?) by sa dieťa malo vyprázdniť a ako ju spoznám? Zápcha je pocit neúplného vyprázdnenia. Dieťa sedí na nočníku a stále má snahu tlačiť. Sprevádzajú hu nepríjemné kŕče brucha, citlivý konečník (na dotyk i pri tlačení), občas sa môže objaviť aj krv v stolici. Takto choré dieťa má vyšší sklon k plynatosti (zle priechodné črevo), trpí nechutenstvom a bolí ho hlava.

Nie je zápcha ako zápcha

Podľa príčiny rozlišujeme dva druhy:

  • Akútnu zápchu - je spojená so zmenou prostredia (napr. pri cestovaní, nová škôlka, bývanie), stravy (nový druh potraviny1, ktorá dieťaťu "nesadne") alebo pri Horúčka. Nejde o nič nebezpečné a mnohokrát to prejde samo ruka v ruke s tým, ako si dieťa postupne zvyká.
  • Chronickú zápchu - stav, kedy problémy s vyprázdňovaním trvajú dlhšie ako tri mesiace.

Príčiny

Zápcha u detíMedzi najčastejšie príčiny zápchy u detí (a nielen u nich, platí to i pre dospelých) patria nesprávne stravovacie návyky. A to predovšetkým strava zložená z nadmiery výrobkov z bielej múky (cestoviny s omáčkou zahustenú zápražkou, pečivo ku každému jedlu a podobne), pokrmov s vysokým obsahom cukrov (kupované keksíky s čokoládou na desiatu, zbytočné sladenie čaju, pitie sladených nápojov) či príliš mastných jedál (tučné údeniny a vyprážané pokrmy). Už len fakt, že biela múka, pridaný tuk a mastné pokrmy nepredstavujú ideálne detskú stravu a na jedálničku by sa mali objavovať skôr výnimočne. Biely rožok teda áno, ale nie na raňajky, obed, olovrant a večeru. Cestoviny áno, ale s ľahkou paradajkovou omáčkou, čerstvou zeleninou a syrom. Vyprážané áno, ale maximálne dvakrát týždenne.

Tieto tri zložky našej stravy (teda biela múka, cukor a tuk) totiž veľmi ľahko priľnú k stene čreva, bez toho aby sa vstrebali a telo je využilo. Ak sa takto budeme stravovať dlhodobo, vznikne z týchto nestrávených zložiek tuhá vrstva (môžete si ho predstaviť ako zátka), ktorá bude brániť priechodu potravy črevom. Takéto vyprázdňovanie je potom bolestivé veľmi nepravidelné (kľudne s týždenným intervalom).

Občas sa môže predsa len objaviť tzv. ubehnutie (ako hnačka) alebo malé množstvo redšie stolice (konzistenciou asi ako kaša). Nezaspite na vavrínoch, pretože aj napriek tomuto faktu ide o prejav zápchy.

Ďalšou možnou príčinou je čarovná detská vlastnosť nechať sa pohltiť hrou a zabudnúť na svet okolo. Je to tak silné, že dokážu ignorovať aj pocit hladu, smädu a v našom prípade aj nutkanie dôjsť si na toaletu. Naozaj malé deti majú k dispozícii plienku, staršie deti je ale potrebné neustále kontrolovať a uisťovať sa, či si nepotrebujú odskočiť.

S tým súvisí aj prvý detský vzdor1 voči rodičom (okolo 3 roku života). Možnosť urobiť pravý opak, ako chce rodič je veľmi silná a len tak niečo ju neprekoná. Dobrou správou je, že tento prechodný stav sám odznie (je to ako s jedlom: keď budete dieťaťu nútiť jesť brokolicu, "zasekne sa" a žiadna sila na svete ho nedonúti zjesť ju).

V neposlednom rade môže byť vinníkom zápchy aj drobná ranka (fisura) na konečníku. K tomuto poraneniu sú náchylnejšie deti medzi šiestym mesiacom a dvoma rokmi života. Trhlinku sprevádza slabé krvácanie z konečníka a bolesť pri tlačení. Ranka vznikne pomerne ľahko: či už poraneniam sliznice okrajom tuhej stolice (napríklad ak dieťa prehltlo kúsok lega) alebo neprimeraným roztiahnutím konečníka pri usilovnom extrudovaní tuhej a objemnej stolice (na to pozor: môže ísť o snahu "zavďačiť sa" rodičom a za každú cenu " urobiť bobok ") V takom prípade dieťa vedome radšej potlačí nutkanie uľaviť si.

Frekvencia vyprázdňovania stolice u zdravých detí:

Vek Počet stolíc za týždeň
0-3 mesiace 5-40 (dojčené deti)
5-28 (deti na umelej výžive)
6-12 mesiacov5-28
1-3 roky4-21
4 a viac rokov3-14

U zdravých detí závisí vyprázdňovanie od veku a kvality stravy (podrobnosti nájdete vyššie). Novorodenci 1 a dojčatá môžu mať veľmi časté stolice až 12 x za deň, čo sa môže náhle zmeniť na jednu stolicu raz za 2 - 4 dni. Neľakajte sa, je to úplne prirodzené a nemusí to znamenať nič zlé.

O niečo živšie a už prikrmované batoľatá majú stolicu 2 - 5 x denne. Postupne sa frekvencia znižuje na 1 - 2 x denne. Už veľké a pubertálne deti môžu chodiť na toaletu len 3x týždenne. Možno to poznáte sami podľa seba.

Liečba

Prvá domáci pomoc je pomerne jednoduchá, a to podporiť činnosť čriev

Napríklad zaradením vlákniny do jedálnička. Najlepšie v "čistej" podobe: ovocím, zeleninou, hnedou ryžou, pohánkou alebo šošovicou. Ďalšou možnosťou je použitie vlákniny z lekárne. Stačí ju rozmiešať v troche vody (podľa návodu na obale) a vypiť. Nemá žiadnu chuť ani zápach, takže ju aj deti prijmú bez ťažkostí.
Zápcha u detí

Ešte k tej vode: snažte sa do dieťaťa dostať čo najviac tekutín, ktoré črevo prirodzene prečistí a zbaví už spomínaného "štupľa". Najlepšie čistej vody, čajov (v prípade potreby prisladených lyžičkou medu), džúsov a laxatívnej minerálnej vody Šaratice.

Okrem vyššieho príjmu vlákniny a tekutín sa zamerajte aj na probiotiká3. To sú tie dobré baktérie, ktoré žijú v našich črevách a pomáhajú ich udržiavať vo forme. Nájdete ich v kyslých mliečnych výrobkoch (kefír, acidofilné mlieko, zákys, cmar, jogurtové mlieka a pod.) či kyslej kapuste.

Preháňadlá ako taká radšej pre deti nepoužívajte alebo sa spýtajte lekárnika, ktorý vám pomôže s výberom toho najvhodnejšieho. Zle zvolené (alebo často používané) preháňadlo dokáže totiž viac ublížiť ako pomôcť. A to najmä tak, že oslabuje stenu čreva, ktoré potom už nereaguje na ďalšiu liečbu. Tiež zle vstrebáva vitamíny a živiny zo stravy a naopak prepúšťa do organizmu tie zlé.

Úprava životosprávy a pohyb.

Ak je dôvodom málo pohybu, dieťa by mohlo navštevovať viac pohybových krúžkov. Ďalej hrať doma, či vonku pohybové hry s kamarátmi.

Diéta

Strava má obsahovať dostatok tekutín. V strave sa majú obmedziť potraviny s obstipačným efektom (čokoláda sladkosti), nadbytok sladkého mlieka nahradiť okyslenými mliečnymi výrobkami. Dôležitou súčasťou diéty je vláknina. Odporúča sa prijímať potraviny ako čerstvé aj sušené ovocie: jablká, slivky, ríbezle aj so šupkou, strukoviny, morské plody, zemiaky, mak, smotanu, huby, celozrnné pečivo a dusenú aj varenú zeleninu.

Psychoterapia

Je vhodné s dieťaťom komunikovať tak, aby rodičia našli inú možnú príčinu zápchy, ktorou môže byť aj stres - najmä súvisiaci so zmenou prostredia (jasle, škôlka, škola, presťahovanie sa, noví kamaráti).

Farmakoterapia

Farmakoterapia sa odporúča až po použití predchádzajúcich metód:

  • prokinetiká - zlepšujú pasáž tráviacim traktom,
  • spazmolytiká - uvoľňujú spazmy (kŕče, stiahnutia svalov v čreve),
  • preháňadlá sa rozdeľujú na:
    • laxatíva s osmotickým účinkom
    • laxatíva dráždiace črevo (ricínový olej, mentolový olej, živice)
    • lubrikanciá (parafínový olej, minerálne oleje)
    • mucilaginóza a bobtnavé látky (agar, ľanové semeno1), nevstrebávajú sa črevom a v čreve napučia, stimulujú tak pohyb čriev.

Klyzmy a čapíky

Klyzmy a čapíky sa u detí aplikujú len krátkodobo pre ich nežiadúce účinky ako mechanická, chemická a psychická trauma

Chirurgická liečba

Chirurgická liečba je indikovaná v prípade mechanickej prekážky v tráviacom trakte.

Kedy k lekárovi

Ako spoznáme, kedy je najvyšší čas navštíviť lekára? Jednak to je nápadne nafúknuté a na dotyk bolestivé bruško (asi ako majú somálskej deti), ďalej vracanie, krv v stolici a problémy s vyprázdňovaním trvajúce dlhšie ako tri mesiace. Lekár dieťa vyšetrí, zváži možné príčiny a následne predpíše vhodná preháňadlá a ďalšie lieky.

Viac o zápche u detí na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2012/05/08.pdf
  2. https://www.mojezdravi.cz/nemoci/zacpa-u-deti-2108.html
  3. http://nemoci.vitalion.cz/zacpa/
  4. http://zacpa.biz/
  5. http://www.zacpa.estranky.cz/clanky/osobni-pribehy.html
  6. http://nadymani.zdrave.cz/nadymani-a-zacpa-v-tehotenstvi/
  7. http://ona.idnes.cz/proti-zacpe-pomaha-ritual-sklenice-vody-a-pokus-i-kdyz-se-vam-nechce-1p0-/zdr...
  8. http://zena-in.cz/clanek/sos-zacpa-v-tehotenstvi-pomoc-jsem-nafoukla-jako-balon/kategorie/tehoten...
  9. http://zena-in.cz/clanek/zacpa-u-kojencu-a-batolat-nejcastejsi-duvody-problemu/kategorie/deti
  10. http://www.solen.sk/pdf/7399f1127ac3cf95bbf58f15e3b8fd9d.pdf
  11. http://www.choredieta.sk/index.php/brucho/zapcha

Hodnotenia a skúsenosti so zápchou u detí

Máš skúsenosť so zápchou u detí?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke