Zápaly prínosových dutín (sínusitídy) vznikajú u detí ako súčasť zápalu sliznice horných dýchacích ciest, ktoré môžu byť akútne alebo chronické. Väčšinou je postihnutých viacero dutín, málokedy ide o postihnutie iba jednej prínosovej dutiny.
Prínosové dutiny sa nachádzajú v kostiach a ohraničujú nosovú dutinu. Sú štyri:
Všetky prínosové dutiny sú spojené s nosovou dutinou, vyúsťujú do nej. Každý človek má štyri prínosové dutiny, nie všetky z nich sú vyvinuté hneď po narodení. Pri narodení sú prítomné etmoidové dutiny, ostatné sa vyvíjajú postupne. Čeľustné dutiny sa vytvoria okolo prvého roku života, čelové okolo štvrtého roku, sfenoidové v ôsmom až desiatom roku. Rast prínosových dutín je úplne ukončený okolo 20.roku života.
Zápal etmoidálnych dutín sa môže objaviť už u dojčiat, zápal čeľustných dutín sa objavuje zvyčajne okolo tretieho roka a zápal čelových dutín sa objaví okolo piateho roku.
Zápal prínosových dutín vzniká na podklade infekcie, ktorá sa dostane do prínosových dutín z nosa. Niekedy môže tento zápal vzniknúť na podklade zubného zápalu. Vo výnimočných prípadoch zápal vzniká pri infekcii zvonka, teda pri ranách, pri ktorých sa poškodí kožný kryt.
Ak sú postihnuté všetky prínosové dutiny, hovoríme o pansínusitíde.
Zápaly prínosových dutín sa delia najčastejšie na:
Ďalšie delenie je podľa toho, ktorá dutina je postihnutá, môže ísť teda o zápal čelových, čeľustných, sfenoidových alebo etmoidových dutín.
Najčastejšie sa vyskytuje zápal čeľustných prínosových dutín, ktorý vzniká ako komplikácia pri vírusovej infekcii horných dýchacích ciest. Oveľa častejšie sa vyskytuje v zimných mesiacoch.
Za vznik ochorenia sú zodpovedné nasledovné patogény: hemofily, streptokoky a v niektorých prípadoch aj stafylokoky.
Sliznica v nose je opuchnutá a zapálená a v nose sa hromadí sekrét, ktorý ťažko odteká a postupne uzatvára prínosové dutiny, v ktorých sa môže začať hromadiť hnis.
Hlavným prejavom je hlienovohnisavý sekrét, ktorý neustále vyteká z nosa alebo zateká do nosohltana. Sekrét v nosohltane vyvolá u dieťaťa kašeľ, ktorý sa prejaví najmä vtedy, keď dieťa leží alebo spí. Ďalším prejavom je horúčka. Bolesť je zriedkavá a môže vystreľovať smerom k oku.
Liečba je symptomatická, to znamená, že sa liečia prejavy zápalu. Deťom sa podávajú nosové kvapky, ktoré uvoľnia upchatý vývod a sekrét z nosa môže odtekať. Deťom sa podávajú vitamíny a podľa potreby aj lieky proti bolesti. Hnisavý zápal sa lieči antibiotikami. Podľa lokálneho nálezu sa robia výplachy dutín a niekedy je nutné urobiť drenáž.
Zápal etmoidových dutín najčastejšie postihuje dojčatá a malé deti. Pri bakteriálnom zápale sú prítomné vysoké horúčky, opuch horného a dolného viečka. V očnici sa môže vytvoriť hnisavé ložisko a sliznica nosa je zapálená a červená s hnisavým sekrétom.
Pri liečbe sú potrebné antibiotiká, niekedy je nutné konzultovať očného lekára a otorinolaryngológa.
Zápal čelovej dutiny je u detí zriedkavý, častejšie sa objavuje u dospelých. Zápal sa do čelovej dutiny dostane z nosovej dutiny. Hnisavý sekrét sa hromadí v čelovej dutine, pretože pri zápale sa upchá vývod z čelovej do nosovej dutiny.
Zápal čelovej dutiny sa prejaví bolesťami hlavy, bolesť je lokalizovaná nad čelovou dutinou, pri kašli sa zvýrazňuje. Tento zápal sa lieči podobne ako pri ostatných zápaloch prínosových dutín.
Subakútny zápal prínosových dutín sa najčastejšie vyskytuje u batoliat a u detí v predškolskom veku. Zápal trvá dlho a pretrvávajú obdobia, kedy je zápal relatívne potlačený, v pokoji s obdobiami, kedy je zápal zvýraznený s pestrými klinickými prejavmi. Najviac sú postihnuté čeľustné a etmoidové dutiny.
U detí so subakútnym zápal je často prítomná bronchitída.
Za vznik tohto zápalu sú zodpovedné vírusy a baktérie a rôzne deformity nosa, ktoré sťažujú odchod sekrétu.
Sekrét v nosovej dutine vytvára podmienky pre rozmnožovanie baktérií, ktoré spôsobujú zápal sliznice. Zapálená sliznica je opuchnutá a upchá otvory prínosových dutín a sekrét sa tak začne hromadiť v dutinách. Hnisavý sekrét steká po hltane a dieťa ho prehltne a časť sa dostane do priedušiek a tak vzniká bronchitída.
Chronické zápaly prínosových dutín sú u detí zriedkavé, väčšinou postihujú čeľustné a etmoidové dutiny.
Prejavy sú často nenápadné, medzi prvé prejavy patrí únava, nechutenstvo.
Diagnóza sa určí na základe RTG snímky, CT vyšetrenia, mikrobiologického a alergologického vyšetrenia. Chronický zápal prínosových dutín sa lieči antibiotikami, aby sa zničili všetky baktérie, ďalej je potrebné odstrániť príčiny, ktoré spôsobujú chronický zápal ako napr. anatomické abnormality, nosové polypy.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu