Zápal stredného ucha

Zápal stredného ucha je veľmi bolestivé ochorenie, ktoré je časté najmä u malých detí - dojčiat a batoliat. Ak ste budúca mamička alebo už doma malé dieťa máte, nie je od veci dozvedieť sa o tomto ochorení niečo viac.

Zápal stredného ucha Aby ste si dokázali čo najlepšie predstaviť, kde je vlastne stredné ucho a ktorú časť ucha zápal ovplyvňuje, pozrite sa na obrázok. Na ňom môžete krásne vidieť priestor stredného ucha - červeno vyznačený, tam, kde sa nachádzajú kostičky nákovky, kladivko a strmienok a ústie Eustachovej trubice. Eustachova trubica je spojenie medzi nosohltanom (zadný priestor nosa, práve tam, kde majú deti utvorenú tzv. zadné nádchu, ktorá sa nesmierne ťažko smrká aj odsáva, musí sa pravidelne "rozpúšťať" napríklad morskou vodou) a stredným uchom a práve Eustachovou trubicou sa najčastejšie zápal rozšíri.

Vznik zápalu

Zápal stredného ucha najčastejšie vzniká následkom nádchy, kedy práve cez Eustachovu trubicu dôjde k rozšíreniu vírusovej infekcie z horných dýchacích ciest (už spomínaná nádcha). U detí k tomuto javu dochádza oveľa častejšie. Je to z toho dôvodu, že deti majú Eustachovu trubicu kratšiu a viac vodorovnú, než dospelí. Zápal má preto oveľa ľahšiu cestu, ako sa do stredného ucha dostať. V okamihu, keď vírusy prejdú Eustachovou trubicou do stredného ucha, spôsobia jej zdurenie - zväčší svoj objem a zúži sa. V tom okamihu začína bujnieť zápal - mikroorganizmy majú uzavretejšiu cestu von, zostávajú v strednom uchu a spôsobujú nepríjemnosti.
Vznik zápalu stredného ucha
Druhým, pomerne častým dôvodom je zväčšenie nosných mandlí. Tie môžu Eustachovu trubicu zužovať (tlačia na ňu) a stredné ucho nemá dostatočnú ventiláciu. Hromadí sa v ňom tekutina, v ktorej sa môžu množiť rôzne druhy baktérií a zápal tak vyvolať.

Ako ho spoznať

Mamičky, ktoré s touto chorobou majú skúsenosť by vám určite potvrdili, že sa prakticky nemôžete pomýliť. Zápal stredného ucha je vo väčšine prípadov nesmierne bolestivý. Rozšírením zápalu v strednom uchu totiž dochádza k tomu, že vytvorený hnis tlačí na bubienok a ten spôsobuje práve tú prenikavú bolesť tým, že sa rozpína. U bábätiek, ktoré ešte nevedia hovoriť a nedokážu vám povedať alebo ukázať, kde ich bolí, spoznáte túto chorobu najlepšie podľa toho, že akonáhle bábätko položíte, začne veľa plakať. Naopak akonáhle ho zdvihnete do inej polohy než v ľahu, viditeľne sa mu uľaví. Zápal totiž pôsobí najväčšiu bolesť práve v ľahu. U väčších detí už môžete počítať s tým, že na uško aspoň ukážu alebo sa za neho budú držať. Rovnako ako bábätkám bude ale aj im poloha v ľahu nepríjemná.
Ako spoznať zápal stredného ucha

Ďalšími ukazovateľmi okrem bolesti môžu byť:

  • dieťa sa sťažuje, že horšie počuje,

Zápal stredného ucha veľmi bolí

  • viditeľne opuchnuté vonkajšie ucho - dieťa má opuchnutý boltec, vonkajší zvukovod (na obrázku biela časť zvukovodu a pred ním),
  • pri siahnutí na ucho alebo ľahkom stlačení vonkajšieho ucha dieťa reaguje ucuknutím, plačom,
  • vonkajšie ucho je začervenané a na dotyk horúce - zápal sa prejavuje zvýšením teploty svojho okolia
  • zvýšená teplota2 (teplota do 38 ° C) alebo Hhorúčka (nad 38 ° C) - proti horúčke môžete dieťaťu podať lieky na jej zníženie, napríklad paracetamol (Panadol, Paralen) alebo ibuprofén (Ibuprofen, Nurofen), pri dávkovaní sa vždy riaďte informáciami od pediatra alebo z príbalového letáku lieku, ak riešite situáciu mimo pracovnú dobu pediatra a nie ste si istá, zavolajte pokojne na detskú pohotovosť (telefónne čísla nájdete vždy na stránkach konkrétnej nemocnice, ktorá pohotovosť prevádzkuje).

Liečba

Liečbu zápalu stredného ucha vždy riešte s pediatrom alebo na pohotovosti (v prípade, že ťažkosti nastanú mimo ordinačnú dobu vášho pediatra). Bolesť, ktorú dieťa prežíva je totiž naozaj nepríjemná. Váš detský lekár vás s dieťaťom pošle na ORL (otorinolaryngológii - ušné, nosné, krčné oddelenie).
Otoskop

Lekár sa pozrie otoskopom do ucha dieťaťa, aby vylúčil nasledovné:

  • v uchu sa nenachádza žiadny cudzí predmet (teda dieťa si do ucha nič nestrčilo),
  • nedošlo k mechanickému podráždeniu (napríklad škrabnutie, buchnutie),
  • nejedná sa o zápal vonkajšieho zvukovodu.

Lekár tiež pohľadom vyšetrí ušný bubienok. Tým zistí, aké sú na ňom zmeny. Podľa toho tiež spozná, či je zápal v počiatočnej fáze a postačí iba predpísanie liekov. Najčastejšie to budú analgetické kvapky, ktoré pomôžu v boji s bolesťou i zápalom.

Zápal stredného uchaAk je zápal už takpovediac rozbehnutý, prejde lekár s najväčšou pravdepodobnosťou k tzv. prepichnutiu ušného bubienka. Špeciálnou ihlou uvoľní tlak na ušný bubienok. Táto metóda je síce jednorazovo bolestivá a vám sa najskôr bude zdať, že vášmu dieťaťu skôr spôsobí ujmu, ale dôverujte lekárovi. Prináša totiž okamžitú úľavu. Akonáhle totiž lekár bubienok prepichne, uvoľní tým hnis, ktorý na bubienok tlačí a ten vytečie. Lekár tiež odoberie jeho vzorku a zistí, či sa jedná o hnisavý zápal. V takomto prípade predpíše antibiotiká. Akantibiotiká4 nutné nie sú (vzorka nepotvrdí hnisavý zápal) zoznámi vás s inou metódu liečby (napríklad podávanie paracetamolu k zníženiu bolesti, gázové prúžky vkladané do ucha a pod.).

Súbežne s liečbou, ktorú vám odporučí lekár, môžete svojmu malému pacientovi pomôcť nasledujúcimi spôsobmi:

Teplé obklady prikladané na uško

Teplé obklady sú veľmi uľavujúce a pomôžu vášmu malému chrobáčikovi najmä v boji s bolesťou. Obklad je najlepšie pripraviť s pomocou nejakej prírodnej tkaniny - staré bavlnené tričko alebo napríklad bavlnená plienka. K nahriatiu môžete použiť napríklad rúru alebo na tkaninu položiť na chvíľku rozpálený hrniec. Využiť môžete tiež mikrovlnnú rúru, je ale potrebné handru navlhčiť, následne zabaliť do igelitu a ešte potiahnuť poslednou suchou časťou. Ak vaše bábätko trpí (trpelo) na dojčenské koliky2, budete mať pravdepodobne doma nahrievací vankúšik. Aj ten (po zabalení do vhodného materiálu) môžete použiť. Jeho výhodou je to, že krásne drží teplo. Nezabudnite na to, že obklad nesmie byť príliš horúci - inak vnímate teplotu rúk, inak vám bude pripadať na uchu. Teplotu obkladu teda vyskúšajte namiesto na ruke na svojom uchu.

Smrkanie a odsávanie

Ak zápal sprevádza nádcha, pravidelne ju odstraňujte, aby sa zápal jej prítomnosťou skôr nezhoršoval. Ak už vaše dieťa vie smrkať je potrebné dbať na to, aby smrkalo čo najčastejšie. Pre pohodlnejšie vysmrkanie môžete každú nosnú dierku "prestrieknuť" morskou vodou, nechať cca 5 minút pôsobiť a následne dôkladne vysmrkať. Morskou vodou hlieny zriedite a smrkanie pôjde dieťaťu lepšie. Nosnú dierku, z ktoré dieťa nesmrká, upchávajte zospodu. Z boku môžete dieťaťu spôsobiť tlakom bolesť a to sa potom môže smrkaní obávať. Toto opakujte zakaždým, keď sa vám bude zdať, že má dieťa plný nos. To isté platí aj o odsávaní. Zrieďte nádchu morskou vodou pred odsávaním, odsajte a po odsávanie sliznici nosa znovu ošetrite morskou vodou. Každé mamičke vyhovuje niečo iné, niektoré dá prednosť balónikovej odsávačke, niektoré naopak ústne alebo odsávačke na vysávač1. Odsávačka na vysávač je mamičkami často považovaná za najúčinnejší a v rôznych diskusiách je doporučovaná. Práca s ňou je veľmi jednoduchá, stačí sa držať priloženého návodu.
Zápal stredného ucha

Podkladanie hlavičky / pasenie koníkov

Iste si to dokážete predstaviť všetky - noc s bábätkom, ktoré má nádchu. Bábätko sa dusí tým, že mu nádcha steká do krku, zle sa mu dýcha, často sa budí. Variant, ako vášmu drobčekovi zvýšiť kvalitu spánku a uľaviť mu pri zápale od nádchy je niekoľko. Môžete zvoliť vankúšik, ktorým mu ľahko vypodložíme hlavičku (pozor, nemalo by mať určite hlavičku "zlomenú", teda viditeľne v predklone, aby nedošlo k zablokovaniu alebo poškodeniu krčnej chrbtice). Stačí len ľahko podložiť, cca na výšku 5 cm. Druhou a lepšou variantou u maličkých bábätiek je vyvýšenie strany postieľky, na ktoré má položenú hlavičku. V praxi skrátka vezmete napríklad dve rovnako hrubé knihy a podložíte s nimi nohy postieľky. Tento variant nezaťažuje krčnú chrbticu bábätka a zároveň zaručí to, že hlieny môžu odtekať tou lepšou cestou. U dojčiat je tiež nesmierne prospešná poloha pasenia koníkov (dieťa je položené na brušku). Nádcha tak môže voľne odtekať von a nezateká, kam nemá. Pred uvedením dieťaťa do tejto pozície sa tiež nebojte použiť morskú vodu. Nariedenej hlieny pôjdu von oveľa lepšie. Starším deťom, ktoré už spia s vankúšikom môžete uľaviť tým, že im ešte jeden pridáte a trochu ich tým nadvihnete.

Udržiavanie čistého ucha

Ak lekár vzal do ruky ihlu a ušný bubienok pichol, môže z ucha ešte niekoľko dní odtekať hnis. Je preto nesmierne dôležité udržiavať ho v čistote. Zabudnite však na rôzne "vatičky" a podobné veci. Tie do ucha rozhodne nepatria. Asi 5x denne nakvapkajte dovnútra bórovou vodu (tu veľa záleží na lekárovi, niektorí vám odporučia borovú vodu, niektorí harmančekový výplach alebo peroxid). Nechajte asi 30 sekúnd pôsobiť v sede a následne dieťa položte na vyprázdnené ucho tak, aby tekutina mohla voľne odtiecť. Nezabudnite ucho vypodložiť napríklad plienkou, aby vytekajúca sekrét zachytila. Následne len utrite viditeľné časti ucha.

Harmančekový výplach urobíte veľmi jednoducho. 2 polievkové lyžice sušeného harmančeka (kúpite ho v každej lekárni) zalejte 250 ml vody a priklopte tanierikom, aby sa vylúhoval. Nechajte 15 minút stáť a veľmi dôkladne (napríklad cez plienku) sceďte do čistého pohára. Tam nechajte vychladnúť, aby bol vlažný. Následne po kvapkách (kvapkadlom alebo striekačkou) aplikujete do uška a postupujete ďalej, ako pri čistení bórovou vodou alebo peroxidom.

Zápaly jednorazové a chronické

U tohto ochorenia je nesmierne dôležité, aby ste nepodcenili jeho silu. Majte na pamäti, že choroba sa rada vracia a ak vaše dieťa zápal stredného ucha už prekonalo, je náchylnejšie k tomu, aby sa s ním v budúcnosti stretlo znova. Preto vždy dôverujte vášmu lekárovi a dbajte na to, aby sa dieťa kompletne doliečilo. Dostavujte sa tiež na všetky kontroly, aby mohol lekár skontrolovať, či sa ušný bubienok vracia do svojej "fit" formy a zápal ustupuje.

Dalo by sa povedať, že ak dieťa raz zápal stredného ucha prekoná, má u neho tendenciu k opakovanému návratu. Z obyčajného zápalu sa tak môže ľahko stať ochorenie chronické. Chronický zápal stredného ucha je proti tomu akútnemu ( "jednorazovému") veľmi nebezpečný v tom, že u neho hrozí reálna šanca na trvalé poškodenie ušného bubienka. A ruka v ruke s trvalým poškodením ušného bubienka potom idú sluchové ťažkosti, ktoré môžu dieťa sprevádzať celý jeho život.

Prevencia

Ak chcete zabrániť tomu, aby vaše dieťa postretlo toto ochorenie, prípadne aby sa vracalo, je najlepšou prevenciou predchádzať klasickému prechladnutiu. Prirodzene posilňujte imunitu vášho drobčeka:

  • dbajte vždy na dostatok vitamínov z čerstvého ovocia a zeleniny, prípadne z čerstvých ovocných a zeleninových štiav,
  • dieťa vhodne obliekajte - najmä ho neprehrievajte, pamätajte na zlaté pravidlo, že stačí 1 vrstva naviac oproti tomu, ako ste oblečené vy, zabránite tým jeho precitlivenosti,
  • otužujte - začať s otužovaním nie je nikdy neskoro - ideálny začiatok môže byť napríklad to, že dieťa necháte občas pobehovať nahé po byte (napríklad pred kúpaním, ľahko ochladíte vodu pri kúpaní (ideálna voda na kúpanie by mala mať asi 32 ° C, pokiaľ kúpete v teplejšie, ochladzujte postupne, každý deň cca o 0,5 ° C),
  • aj v jesenných a zimných sychravých dňoch dbajte na dostatok pohybu na čerstvom vzduchu - dieťa by malo stráviť vonku každý deň aspoň 3 hodiny, pozor si len dajte, aby dieťa nepremrzlo alebo nebolo premočené, voľte teda vhodné oblečenie a pravidelne kontrolujte teplotu telíčka (najlepšie strčením ruky za zátylok, ruky alebo líčka pokojne môžu byť chladnejšie, podstatná je teplota telíčka).

Očkovanie ako prevencia zápalu stredného uchaJednou z preventívnych variant obrany proti zápalu stredného ucha sa môže stať tiež očkovanie. Medzi vyššie uvedenými baktériami, ktoré ochorenia môžu spôsobovať, je tiež baktérie Streptococcus pneumoniae (pneumokok1). A proti pneumokokovým ochoreniam existuje dobrovoľné očkovanie (záleží čisto len na vás, či sa rozhodnete nechať dieťa očkovať). Vakcíny, ktoré vám váš lekár môže ponúknuť sú väčšinou dve - Synflorix a Prevenar 13. Podľa webových stránok vakciny.net je u detských pacientov celosvetovo používanejšia práve vakcína Prevenar 13, ktorá chráni proti väčšiemu spektru pneumokokových vírusov. O vhodnosti tohto očkovania sa poraďte so svojím lekárom, ktorý vás tiež zoznámi s očkovacou schémou (koľko očkovacích dávok a v akých intervaloch sa aplikujú) a s cenou očkovania.

V prípade, že sa u vášho dieťaťa zápal často opakuje, môže vám byť (v rámci prevencie) tiež odporúčané operatívne odstránenie nosných mandlí. K takémuto odporúčaniu pristupujte opatrné. Nosné mandle sú veľmi dôležitou súčasťou imunitného systému - v horných dýchacích cestách fyzicky zachytávajú infekciu a dokážu s ňou veľmi účinne bojovať. Následkom tohto boja práve dochádza k ich zväčšovaniu. Ak dôjde k tomu, že je vám lekárom skutočne odporúča ich odstránenie, trvajte na vyšetrení nosných mandlí v okamihu, keď na nich nie je usadená žiadna infekcia (dieťa nie je choré) a pre váš pokoj obehnite viac ORL špecialistov. S lekárom o tejto variante vždy otvorene hovorte a zistite všetky alternatívy. Samo operatívne odstránenie je považované za pomerne jednoduchý zákrok, ktorý vyžaduje niekoľkohodinovú hospitalizáciu malého pacienta na chirurgickom oddelení ORL. V niektorých zariadeniach si vás nechajú do druhého dňa - preto, že hrozí pooperačné krvácanie mandlí, ktoré je v nemocnici odhalené veľmi rýchlo, v domácich podmienkach je však ťažké.

Viac o zápale stredného ucha na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Akutní_zánět_středního_ucha
  2. http://www.uzdravim.cz/zanet-stredniho-ucha.html

Hodnotenia a skúsenosti so zápalom stredného ucha

Máš skúsenosť so zápalom stredného ucha?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke