Zápal spojiviek alebo tiež konjunktivitída, zápal spojovkového vaku je ochorenie zápalového charakteru, ktoré napáda spojivky a spôsobuje sčervenanie oka, pocity pálenia, štípanie a slzenie.
Najčastejšie zápal spojiviek (až 95%) spôsobujú baktérie, vírusy, parazity, plesne a choroba má tak infekčný pôvod. K nakazeniu stačí veľmi málo, napríklad styk s predmetom osobnej hygieny, ktorý je znečistený očným sekrétom alebo slinou už nakazenej osoby. Zápaly tohto typu môžu vznikať aj ako následok ochorenie horných ciest dýchacích, a to najmä u mladých ľudí.
Ak sú spojivky už na prvý pohľad krvavé, existuje tu spojitosť v prenose infekcie s pôvodcom kvapavky, streptokoka, meningitídy alebo stafylokoka.
Zápal môže byť ale spôsobený aj pravidelným a trvalým dráždením očí, ich pretieraním v dôsledku alergií1 alebo suchým zápalom = neinfekčný pôvod. Za suché zápaly sa považuje stav, kedy je v očiach nedostatok sĺz a slzy majú neprirodzené zloženie. Oči vďaka nim nie sú zvlhčované tak, ako by v normále mali byť a dochádza k suchému zápalu. Obzvlášť ohrozenou skupinkou sú u týchto typov zápalov ženy v menopauze a ľudia, ktorí trpia nedostatočnou tvorbou sĺz a slín, tzv. Sjögrenov syndróm.
Zápal vzniká aj ako následok, či prejav niektorých iných ochorení v tele jedinca.
Zápal spojiviek môže byť hyperakútny, akútny a až chronický.
U hyperakútneho zápalu spojiviek dochádza k infekcii veľmi rýchlo, t.j už po niekoľkých hodinách, kedy sa spojivka stretne s infekciou. Očné viečka sú opuchnuté, napuchnuté, zahnisanie a riešením sú iba antibiotiká4.
Akútny zápal spojiviek je charakteristický menej agresívnym vývojom ako predchádzajúci priebeh, tzn., že sa príznaky zápalu prejavia do niekoľkých hodín až dní po stretnutí s infekciou, do jedného týždňa je napadnuté aj druhé oko a po 4 týždňoch všetko končí. Očné viečka sú zlepená mierne hnisavou sekréciou a oči sú zakrvavené v mieste spojiviek.
Chronický zápal spojiviek je najhorším priebehom tohto ochorenia, pretože dĺžka jeho trvania prekračuje aj 4 týždne a môže sa kedykoľvek vracať, opakovať. Je natoľko závažná, že môže spôsobiť až zápaly viečok.
Zápal spojiviek je liečiteľný podľa toho, v akom štádiu a ako akútny stav choroby je. V prípade hyperakútneho zápalu spojiviek spôsobeného baktériami je liečba možná len antibiotikami v dávkach, ktoré stanoví lekár. Vždy treba pamätať na to, že silnejší výtok z očí potrebuje odbornú konzultáciu a pomoc lekára. V prípade novorodencov1 musí byť lekárska pomoc vyhľadaná okamžite.
Obvyklá liečba prebieha buď bórovou vodou alebo Ophtalmoseptonexom. V prípade alergických zápalov spojiviek je ochorenie liečené antialergickými liekmi a nevyhnutná je konzultácia s alergológom. Bórovou vodou stačí oči prepláchnuť, vyčistiť od sekrétu a prípadne k tomu postačí aj prevarená pitná voda. Je vhodné na každé oko použiť nový, čistý tampón. Infikovaná osoba by sa nemala dotýkať svojich očí a potom vecí, ktoré prídu do styku aj s ostatnými členmi domácnosti. Je teda na mieste dodržiavať prísnu hygienu. Zápal spojiviek je totiž infekčné ochorenie prenosné vzduchom.
Všeobecným odporúčaniam v liečbe zápalu spojiviek je kľudový režim pre takto postihnuté oči - vyhýbanie sa televízii, počítaču, očným šošovkám, nepretieranie si očí, aby sa infekcia nešírila ďalej.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu