Zápal slepého čreva (apendixu), je ochorenie, ktoré počas života stretne väčšinu detí i dospelých. Slepé črevo je malý orgán, výbežok na hrubom čreve, ktorý nám nijako neslúži. Stáva sa však, že sa upchá stolicou či parazitmi a zapáli sa. Zápal slepého čreva je nielen veľmi bolestivý, ale aj ak sa v akútnom štádiu, teda vo veľkom zápale, neoperuje, môže ohroziť život.
Či ide o zápal slepého čreva spoznáte celkom jednoducho, pretože bolesť je v prípade tejto komplikácie veľmi špecifická. Ak totiž stlačíte pravú dolnú časť podbruška, bolesť vystrelí do ľavého boku.
U veľmi malých detí, ktoré nám bolesť tak dobre nepopíšu, je dobré pri takejto bolestivosti v mieste podbruška, ktorá je sprevádzaná plačom, navštíviť lekára.
Zvlášť ak viete, že dieťa netrpí zápchou či naopak hnačkou, ktoré by bolesť brucha spôsobovali. Teplota2 sa k bolestivosti pridáva ako reakcia na zápal, ktorý sa v mieste vytvára. Bolestivosť sa stupňuje, pretože zápal v mieste slepého čreva silnie, môže pretrvávať niekoľko dní. Ak je zápal veľmi silný, bolestivosť je veľká, nepretržitá, sprevádzaná stúpajúcou teplotou aj zvracaním. V takom prípade vyhľadajte lekára ihneď.
Lekár si s určením dôvodu bolesti bude vedieť rady a zápal slepého čreva vylúči či potvrdí.
V prípade, že má praktický lekár na zápal podozrenie, odošle vás na chirurgické oddelenie, kde vám urobia podrobnejšie vyšetrenie priamo chirurgickí lekári.
U starších dievčat a žien je bolestivosť v podbrušku často skreslená menštruačným cyklom. Zvlášť ak má vaša dcéra alebo vy nepravidelnú menštruáciu, môže byť ťažké bolestivosť pozorovať. Často je s bolesťou slepého čreva zameniteľná bolesť vaječníkov, napríklad cýst na nich. Pravú príčinu bolestivosti určí lekár- chirurg, prípadne gynekológ, po sérii vyšetrení.
Ak je slepé črevo zapálené vo veľkom rozsahu, vy alebo vaše dieťa budete mať veľké bolesti v podbrušku, ku ktorým sa pridá horúčka, často aj nevoľnosť a zvracanie. U malých detí býva častý aj hnačka.
V prípade, že sú bolesti veľké, dieťa plače a pridá sa k nim horúčka či zvracanie, vydajte sa rovno na chirurgii alebo volajte rýchlu záchrannú službu - ak by zápalový výbežok čreva praskol, spôsobí otravu krvi celej brušnej dutiny, ktorá ohrozuje život.
Nie je pravidlom, že každé slepé črevo vo veľkom zápalu musí prasknúť či byť operované ihneď, je ale vždy na mieste také komplikáciu predchádzať.
V prípade podozrenia na zápal slepého čreva u dospelého sa zachovajte podľa miery bolesti a podľa toho, či je prítomná horúčka alebo zvracanie. Ak je bolesť znesiteľná, nezvraciam a nemáte horúčku, nemusíte tak veľmi ponáhľať ako pri veľkej nevoľnosti, ale vydajte sa k lekárovi, ideálne rovno na chirurgické oddelenie.
Lekár vám alebo vášmu dieťaťu prehmatá brucho a práve vystreľujúca bolesť sprava doľava je často určujúcim znakom zápalu slepého čreva.
Ďalším postupom je vyšetrenie, kedy vám alebo dieťaťu v polohe ležmo s pokrčenými kolenami vsunie prst do konečníka. Vyšetrenie je bolestivé, ale prehmat konca hrubého čreva pomôže lekárovi určiť diagnózu.
Na určenie zápalu a jeho rozsahu sa tiež používa sonografické vyšetrenie - sono nie je nepríjemné ani bolestivé - lekár pomocou ultrazvukovej sondy, ktorú priloží dieťaťu na miesto bolestivosti, dokáže vidieť na monitore zápalové ložisko a vylúčiť inú príčinu bolesti.
Menšie zápaly slepého čreva sa nemusia riešiť ihneď operatívne. Pokiaľ nie je zápal vo veľkom rozsahu, najmä u detí sa zápal takzvane "rozháňa" - pomocou ľadových obkladov a liekov proti zápalu a bolesti možno zápal vyriešiť aj bez operácie.
Deti zvyčajne zostávajú v nemocnici cez noc či pár dní, kým bolesť a zápal ustúpi. Kontrola bruška sa počas pobytu v nemocnici opakuje niekoľkokrát denne a ak sa zápal prelieči pomocou liekov a obkladov, nemusí sa operovať.
Ak sa zápal slepého čreva týka vás, dospelého, a lekár vám odporučí neinvazívnu liečbu, teda lieky a ľadové obklady, po prehliadke a poučení o liečbe vás lekár prepustí domov. Druhý a tretí deň pôjdete na kontrolu a ak liečba zaberie, nebudete musieť (zatiaľ) podstúpiť operáciu.
Slepé črevo sa však rado zapaľuje opakovane. Často sa v priebehu života po nejakom čase objaví a po preliečenie zase zmizne. Pri opakovanom zápale slepého čreva je potom potrebné k operácii pristúpiť a slepé črevo si nechať vybrať. Odstránením slepého čreva, ak na jeho zápal vy alebo vaše dieťa trpíte, je dobré hlavne kvôli snahe predísť situácii, kedy by mohol byť v budúcnosti zápal príliš veľký alebo vás prekvapiť napríklad na dovolenke.
Pokiaľ musí operáciu podstúpiť vaše dieťa, budete mať určite strach vy aj ono. Obrňte sa statočnosťou a svoje dieťa na operáciu dobre pripravte. Predídete jeho strachu z bolesti a odlúčenia od domova.
Do nemocnice vezmite dieťaťu jeho pyžamo, aby sa cítilo pohodlne. Bude potrebovať tiež prezuvky a základné hygienické potreby. Určite si so sebou môže pribaliť aj obľúbené hračky 1 a knižky5. Ak je dieťa väčšie a má rado hry na telefóne či tabletu, doprajte mu ich. Všetko, čo si myslíte, že mu dokáže spríjemniť pobyt v nemocnici, na pár dní neobmedzujte.
V prípade veľmi malých detí, ktorým sa po mamičke cnie a jej neprítomnosť počas hospitalizácie by bol problém, si možno vo väčšine nemocniciach vyjednať prítomnosť nielen pred podaním narkózy a po prebudení z nej, ale počas celej doby pobytu dieťaťa v nemocnici. Spýtajte sa na to vo svojom zdravotníckom zariadení a prípadne sa podľa ochoty personálu rozhodnite, ak máte na výber, kde necháte dieťa operovať.
V prípade akútneho zápalu, ktorý sprevádzajú silné bolesti, horúčky a vracanie, sa pristupuje k operácii ihneď. Slepé črevo totiž v prípade, že je zápalom napadnuté vo veľkom rozsahu, môže prasknúť a tak otráviť krv v celom bruchu. Otrava krvi môže deti i dospelých ohroziť na živote, preto je potrebné v prípade podozrenia na zápal vždy vyhľadať lekára, ktorý určí ďalší postup liečby a tým predísť komplikáciám.
Operácia v prípade akútneho zápalu sa zvyčajne rieši rýchlym rezom v podbrušku. Pred a po operácií vám alebo vášmu dieťaťu budú podané antibiotiká4, ktoré predchádzajú možným komplikáciám.
Jazva po reze je dlhá asi desať centimetrov, krátko po operácii môže byť bolestivá hlavne kvôli poraneniu brušných svalov. Zotavenie sa po operácii je ale vďaka minimálnemu zásahu v brušnej dutine pomerne rýchle, v priebehu dvoch až troch týždňov budete v poriadku.
V prípade detí je hojenie rovnako dobré - stehy po zošití rany sú väčšinou samovstrebávacie, rana sa v priebehu dvoch dní zahojí. Nebude potrebné sa obávať jej narušenia. Po niekoľkých týždňoch nie je potrebné deti obmedzovať v pohybe ani jedle.
V prípade, že nie je zápal tak veľký, aby ohrozoval život chorého, pristupuje sa po podaní protizápalových liekov a ľadovania brucha k naplánovaniu operácie v rámci najbližších dní až týždňov.
V prípadoch malých detí a malých zápalov, ktoré sa úspešne liečia konzervatívne, teda podávaním liekov a ľadových obkladov, sa často operácia odkladá na obdobie, kedy bude dieťa čo najväčšie a operácia a s ňou spojený strach a opustenie domova bude čo najmenší.
Bolestivosť bruška dieťaťa sa teda môže vracať v intervaloch niekoľkých mesiacov alebo rokov, pokiaľ ale nie je operácia nutná, je dobré ju naplánovať a dieťa počas čakania na ňu dobre pripraviť.
Ak je odstránenie slepého čreva (apendoktómia) plánovaná, vykonáva sa laparoskopicky. Laparoskopia je operácia za pomoci prístroja s troma ramenami, z ktorého jedno vedie kameru, vďaka ktorej lekár vidí operované miesto a zvyšné dve ramená vedú odstránenie výbežku čreva.
Kamera sa vedie pupkom, zvyšné dva nástroje sa vsúvajú do brucha malými otvormi v mieste slepého čreva a v oblasti nad močovým mechúrom. Výhoda laparoskopie je veľmi malý zásah do brušnej dutiny - po operácii týmto spôsobom sú na bruchu len tri jazvy v dĺžke asi troch centimetrov, ktoré sa oproti klasickému spôsobu veľmi dobre hoja. Po zahojení sú prakticky neviditeľné a nebolestivé. Po troch až štyroch dňoch môže ísť vaše dieťa domov, v prípade dospelých pacientov to býva tretí deň po operácii.
Riziká operácie slepého čreva sú veľmi malé, spojená hlavne so zrastami v brušnej dutine. V prípade dievčat a žien sa po operáciách slepého čreva odporúča gynekologická kontrola vaječníkov, na ktorých sa zrasty môžu urobiť.
Ďalšími komplikáciami môže byť zlé hojenie pooperačnej rany, ktoré by sa prejavili už v nemocnici. Ak sa tak stane, sestrička vám na zapálenú ranu bude dávať masť, ktorá ranu zahojí. Vzhľadom k malému zásahu do brucha detí ani dospelých, po operácii slepého čreva nebývajú žiadne obmedzenia v pohybe ani športe.
Pokiaľ na kontrole po operácii, kam pôjdete asi za desať dní, lekár zistí, že je všetko v poriadku, máte všetko za sebou a peripetie so slepým črevom sú navždy za vami.
V tehotenstve sa zápal slepého čreva vyskytuje zriedkavo, najčastejšie je to však v treťom mesiaci tehotenstva. Slepé črevo je počas tehotenstva vplyvom hormónov viac prekrvené a to znamená, že ľahšie podľahne zápalu a infekcii. V tehotenstve sa mení aj poloha slepého čreva a zápal sa ľahko rozšíri ďalej na maternicu, čo môže spôsobiť jej predčasné kontrakcie, preto je treba lekára bez odkladu vyhľadať.
Diagnostika je veľmi obtiažna, pretože cez maternicu a vaše bábätko lekár na výbežok črevá nedosiahne a nebude sa dať realizovať ani sonografickým vyšetrením.
Navyše kvôli zväčšovanie bábätka v bruchu je od 4.mesiaca tehotenstva 1 slepé črevo posunuté vyššie a časť bolestivosti sa tak posúva nahor, takže známe pravidlo "bolesť vystreľuje v podbrušku sprava doľava" nemusí platiť. Pokiaľ máte bolesti brucha či dokonca ďalšie príznaky, ako je horúčka alebo nevoľnosť, vždy vyhľadajte lekára - chirurga.
Lekár vás vyšetrí pomocou prehmatania brucha a v prípade potvrdenia podozrenia na zápal slepého čreva vás pravdepodobne hospitalizuje kvôli ďalšiemu pozorovaniu.
Na miesto, kde sa slepé črevo nachádza, vám budú sestričky prikladať ľadový obklad, ktoré v polovici prípadov od bolesti a zápalu pomôžu a problém už sa do narodenia vášho bábätka nevráti.
Ak je zápal veľký či pretrváva a je nutná operácia, volí sa operácia vždy laparoskopicky, s minimálnym zásahom do brucha.
Vášmu bábätku sa nič nestane, operácia prebieha v brušnej dutine mimo maternice.
Ani narkóza váš organizmus nijak extrémne nezaťaží, aby to mohlo bábätku ublížiť. Antibiotiká, ktoré sa pri operácii užívajú, sú volené vzhľadom k vášmu tehotenstvu, rovnako aj v prípadné liekov od bolesti.
Po asi troch dňoch od operácie budete môcť ísť do domáceho ošetrovania. Doma bude v rámci zotavovania vašou úlohou natierať a hladkať jazvy po operácii, aby vás s rastúcim bruškom neboleli a nerozťahovali sa. Inak vás nečakajú žiadne obmedzenia a môžete si ďalej užívať prípravy na príchod bábätka.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu