Zápal prsníka, mastitída či zablokované mliekovody sú častým javom, ktorý sprevádza obdobie dojčenia. Ide o veľmi bolestivý a nepríjemný stav prsníkov, ktoré ťahajú, horia, pália, sú horúce, naliate. Na dotyk, alebo na stlačenie sú veľmi bolestivé. Po nahmataní môže žena v prsiach cítiť akoby masy, hrčky, hrudky. Niektoré ženy môžu pociťovať aj bolesti hlavy, nevoľnosť až celkovú slabosť.
Pre zápal prsníka je typická horúčka až 39 ° C a vysoká teplota2, ktorá je často sprevádzaná zimnicou, triaškou, zvýšením srdcovej frekvencie. Tento stav môže z počiatku pripomínať chrípku. Zápal prsníka nijako neovplyvňuje dojčenie, ak sa z prsníka neuvoľňuje súčasne s materským mliekom aj hnis.
Ako žena spozná, že má zablokované mliekovody? V prsníku sa vytvorí hrčka, hrudka, na dotyk veľmi bolestivá a jej okolie je mierne červené. To je základná a hlavná charakteristika zablokovaných mliekovodov. Mastitída sa taktiež vyznačuje bolestivou hrčkou v prsníku. Začervenanie je už dosť intenzívne. Je to bakteriálna infekcia prsníka, ktorá sa do neho dostane cez trhlinku na bradavke alebo iné poškodenie bradavky. Zaujímavé však je, že aj tie ženy, ktoré žiadne také poranenie nemajú, mastitídou trpia.
Rozpoznať rozdiel medzi zablokovanými mliekovodmi a mastitídou nie je vôbec jednoduché, ale dá sa veľmi rýchlo a ľahko vyriešiť.
Zablokovanému alebo upchatému mliekovodu môže veľmi dobre pomôcť samotné prisatie a dojčenie dieťaťa kožu na kožu. Teplá koža dieťaťa totiž priľahne na prsník, ktorému práve teplo pomáha uvoľňovať zablokovaný mliekovod a mlieko sa mu tak bude spúšťať. Dieťa môže byť nepokojné, pretože zo zablokovaného mliekovodu môže tiecť mlieko pomalšie než z druhého prsníka. Je preto dôležité:
Zablokované mliekovody sa teda dajú riešiť bez liečby, a to do 24 - 48 hodín. Pokiaľ ale k zlepšeniu stavu nedôjde ani po 48 hodinách, je na mieste kontaktovať lekársku pomoc. Lekári môžu v liečbe použiť ultrazvuk. Avšak nie všetci terapeuti o tejto možnosti vedia. V dávkovaní sa používajú 2 watty/cm², nepretržite po dobu 5 minút. Ultrazvuk sa zameriava len na postihnuté miesto jedenkrát denne, max. 2 dávky.
Ultrazvuk je v liečbe zablokovaných mliekovodov tak účinný, že by mal pomôcť hneď po prvej terapii a navyše zabrániť ďalšiemu zablokovaniu v budúcnosti. Pokiaľ k vyliečeniu pomocou ultrazvuku nedôjde, stav by mal bol znovu konzultovaný s lekárom.
V prípade mastitídy sú v liečbe účinné antibiotiká4, ku ktorým je všeobecne vhodné užívať aj probiotiká3. V závislosti na stupni mastitídy - ľahká, stredná, ťažká - možno liečbu antibiotikami vynechať a ďalej pokračovať v dojčení. Ďalej odpočívať a na postihnuté miesto si prikladať teplé obklady.
V dojčení by žena mala pokračovať len za tej podmienky, že nie je príliš bolestivé. Ak je tak bolestivé, že dojčenie nie je možné, na mieste je odstriekavanie mlieka z postihnutého prsníka a dojčenie len zo zdravého prsníka. Akonáhle bolesť aspoň trochu ustúpi na prijateľnú hranicu, je dobré začať znova dojčiť, pretože dojčenie pomáha mastitídu vyriešiť.
Pri mastitíde sa môže objaviť aj horúčka, ktorá pomáha zvládať práve prebiehajúcu infekciu. Horúčka by sa mala začať riešiť len v prípade, že sa žena cíti naozaj zle.
Proti bolesti môže byť veľmi dobre účinný Ibuprofen. Dieťaťu sa ho cez mlieko dostane naozaj veľmi malé množstvo, resp. množstvo úplne bezvýznamné.
Pri liečbe mastitídy sú účinné antibiotiká voči baktérii Staphylococcus aureus. Preto napríklad obyčajný Penicilín mastitídu nevyrieši. Počas užívania antibiotík môže mamička aj naďalej dojčiť, pretože všetky tieto antibiotiká je možné počas dojčenia užívať: cefalexín, Cloxacilín, flucloxacilin, amoxicilín-kyselina klavulínová, klindamycín a ciprofloxacín.
Postihnuté miesto by sa malo ošetrovať zábalmi alebo inými technikami. A preto môže pomôcť:
K zápalom prsníkov nedochádza len v období dojčenia11, ale aj mimo neho. Avšak je to práve dojčenie, kedy k zápalu dochádza najčastejšie. Žena by sa v tomto období mala o svoje prsia viac starať, dodržiavať ďaleko väčšiu hygienu, masírovať ich (napríklad v sprche), odstriekavať prebytky mlieka tak, aby nedochádzalo k ich hromadeniu, a tým k vzniku hrčiek.
Odborné rady môžu v oblasti dojčenia a problémov s ním spojených poskytnúť vyškolené laktačné poradkyne1. Pomôcť môžu aj lekári, gynekológ, a to hlavne v čase, keď sa zápal vytvorí bez toho, aby žena kojila.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu