Zápal priedušiek (bronchitída) je zápalové ochorenie priedušiek, ktoré sa zvyčajne prejaví súčasne spolu s postihnutím iných častí horných dýchacích ciest. Zápal priedušiek je často jedným z prejavov pri rôznych infekčných ochoreniach ako napr. osýpky, čierny kašeľ.
Zápal priedušiek sa vyskytuje v každom veku, najvyšší výskyt ochorenia je zaznamenaný počas zimných mesiacov.
Bronchitídu spôsobujú najčastejšie vírusy, niekedy ju však môžu vyvolať chlamýdie alebo mykoplazmy.
Baktérie vyvolajú bronchitídu najmä vtedy ak je sliznica priedušiek oslabená vírusom, následne na takto poškodenú sliznicu dokážu ľahko preniknúť baktérie.
Na začiatku ochorenia je sliznica priedušiek viac prekrvená, zoskupujú sa tu zápalové bunky, sliznica postupne opuchne a začína sa vytvárať sekrét, ktorý je v úvode vodnatý, postupne sa mení na hlienovohnisavý.
Zápal priedušiek môže spôsobiť kolaps priedušiek, to znamená, že ich steny sa spoja a je znemožnené prúdenie kyslíka do pľúc.
Akútny zápal priedušiek sa začína nešpecificky, najčastejšie v podobe nádchy. Po pár dňoch sa u detí objaví suchý kašeľ, ktorý sa počas niekoľkých dní mení na vlhký a deti začínajú vykašliavať hlieny. Ak sa vytvorí veľa hlienov, deti z nich často zvracajú.
K ďalším prejavom patrí:
Prejavy zápalu priedušiek ovplyvňuje vek dieťaťa, čím je dieťa mladšie, tým sú prejavy výraznejšie a týmto deťom sa oveľa horšie dýcha v porovnaní so staršími.
Keďže zápal priedušiek najčastejšie vyvolávajú vírusy, antibiotická terapia nie je v tomto prípade potrebná, liečba je preto symptomatická:
Ak sa nelepší stav dieťaťa, odporúča sa zvlhčovanie vzduchu a inhalácia kyslíka. Pri pretrvávaní horúčky a ak sa nelepší klinický stav dieťaťa, urobí sa mikrobiologické vyšetrenie vykašľaného spúta a ak sa dokážu baktérie, lekár predpisuje pre dieťa antibiotiká.
Prognóza zápalu priedušiek je zvyčajne dobrá, ochorenie horšie znášajú deti, ktoré majú rôzne poruchy imunity, zväčšenú nosnú mandľu, alergie alebo výskyt detí vo fajčiarskom prostredí.
Chronický zápal priedušiek charakterizuje vlhký kašeľ trvajúci viac ako tri mesiace, tieto ťažkosti sa opakujú. Na vzniku sa podieľajú rôzne ochorenia dýchacieho systému, oslabená imunita, vrodené anatomické abnormality dýchacieho systému.
Hlavným prejavom je teda kašeľ a niekedy je prítomná aj bolesť na hrudníku. Liečba je zameraná na odstránenie vyvolávajúcej príčiny.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu