Zápal pľúc ( tiež pneumónia) je akútny alebo chronický zápal pľúcneho tkaniva. Zápaly pľúc patria medzí závažné ochorenia v detskom veku. Pri vzniku ochorenia sa uplatňuje imunita organizmu a druh vyvolávateľa, teda druh vírusu alebo baktérie.
Infekčný zápal pľúc sa prenáša kvapôčkovou infekciou a máva väčšinou vždy vírusový či bakteriálny pôvod. Kvapalné chemikálie, užívanie niektorých lliekov, alergické reakcie a následky liečebného zákroku spôsobujú neinfekčný zápal pľúc.
K najčastejším vyvolávateľom zápalu pľúc patria:
Pneumónia môže vzniknúť infekciou baktériami, vírusmi, plesňami alebo tiež bez príčiny. Do akej miery je ochorenie závažné a aký bude mať priebeh je priamo závislé od typu mikróba, veku pacienta, jeho fyzického stavu a životného štýlu.
Najčastejším vyvolávateľom zápalu pľúc sú vírusy, ktoré poškodia dýchacie cesty a menia vlastnosti sekrétu. Vytvárajú tak vhodné podmienky pre baktérie. K vírusovej infekcii sa preto často pridruží baktériová infekcia.
Na zistenie vyvolávateľa sa robí bakteriologické, virologické, mykologické a parazitologické vyšetrenia. Materiál potrebný na tieto vyšetrenia sa odoberá z hlbokých výterov z nosohltana, z vykašlaných hlienov a z krvi.
Niektorí vyvolávatelia spôsobujú zápal pľúc iba v určitých vekových obdobiach. U novorodencov1 sa najčastejšie objavujú baktériové zápaly pľúc. V dojčenskom období sú to najčastejšie zápaly pľúc vyvolané vírusmi. U starších detí ide najčastejšie o mykoplazmové alebo baktériové zápaly pľúc.
U detí môže vyvolať bolesti brucha. Pre stanovenie diagnózy je rozhodujúci röntgenové vyšetrenie pľúc.
Úmrtnosť na zápal je veľmi nízka. I napriek tomu existujú zraniteľné skupiny, ktoré môžu tejto chorobe podľahnúť. Jednou z nich sú starší ľudia, ľudia dlhodobo chorí a deti, ktoré majú oslabený imunitný systém, chronické ochorenia pľúc, vrodené srdcové chyby a deti, ktoré sa narodili pred termínom pôrodu7 - nedonosené dojčatá. Nebezpečný je zápal pľúc aj pre novorodenca1. Na neho môže chorobu preniesť matka ešte v maternici pred narodením, alebo pri pôrode32, či na novorodeneckom oddelení.
Pretože zápal pľúc spôsobuje hneď niekoľko pôvodcov, je aj príznakov tejto choroby hneď niekoľko. Najmä u starších ľudí je prejav tejto choroby atypický, pretože zapríčiňuje zmätenosť a vyvoláva poruchy rovnováhy. Starší ľudia často spadnú.
Medzi časté príznaky patrí kašeľ - zo začiatku dráždivý a neskôr vykašlávací. Ďalej ostrá až bodavá bolesť na hrudníku, sťažené dýchanie, horúčka, zimnica, triaška, bolesti hlavy, kĺbov, svalov, nevoľnosti, vracanie, náladovosť, strata chuti do jedla.
Medzi menej časté príznaky patrí napr. úbytok na váhe, nočné potenie, vykašliavanie hlienu (možno aj s krvou), únava - tieto najmä u tuberkulózy alebo pneumocystózy, ďalej cyantóza - namodralosť kože a slizníc.
Dieťa si toto zápalové ochorenie môže privodiť aj voľným nachladnutím alebo premočením.
Najčastejšími príznakmi zápalu pľúc u detí, ktorý už teda napadol komôrky a nie je "obyčajným" zápalom priedušiek, sú:
Prejavy a celkový stav dieťaťa ovplyvňuje vek a forma zápalu pľúc. Stav dieťaťa môže byť vážny, alebo nemusí ísť o vážne ohrozenie dieťaťa. U dojčiat má zápal pľúc často rýchly priebeh a skorý vznik septického vážneho stavu. Zápal pľúc u nedonosených novorodencov alebo u novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou sa môže prejaviť iba nešpecifickými prejavmi ako napr. nechutenstvo, neprospievanie, bledosť, zrýchlené dýchanie a modrasté sfarbenie kože pri pití.
U starších detí sa ochorenie začína najprv ako infekcia horných dýchacích ciest s postupným zvyšovaním telesnej teploty, deti kašľú. Kašeľ je na začiatku suchý dráždivý a neskôr deti začnú vykašliavať hlieny. Niekedy je prítomná bolesť na hrudníku, zrýchlenie srdcovej frekvencie.
Názov atypický je pretože tieto zápaly pľúc nemajú klinické prejavy ako je to u baktériových zápaloch. Klinické prejavy nie sú teda také výrazne, auskultačný nález je v norme, ale na RTG snímke sú viditeľné výrazné zápalové zmeny, Atypické zápaly pľúc nereagujú na klasické antibiotiká4. K vyvolávateľom atypických zápalov patria najčastejšie mykoplazmy a chlamýdie.
Zápal pľúc je ochorenie, ktoré sa lieči podľa pôvodcu ochorenia. Bakteriálny zápal pľúc sa lieči antibiotíkami4 a je nutné doužívať celé balenie. Ak pacient balenie nedoberie celé, hrozí rezistentnosť baktérie voči antibiotikám, tzn. že liek nebude proti chorobe účinný. V prípade vírusového pôvodcu si liečba vyžaduje hlavne kľud na lôžku. Neinfekčný zápal pľúc je liečený kortikoidmi.
Liečba zápalu pľúc si nevyžaduje pobyt v nemocnici a zvyčajne trvá do 3 týždňov. Pokiaľ ale lekár rozhodne o závažnosti stavu choroby ako o vážnom, alebo s ťažkým priebehom, pacient je hospitalizovaný. V krajne závažných situáciách môže byť umiestnený aj na JIS. Väčšina zápalov pľúc je liečená od začiatku antibiotikami. Ak po 3 nezaberú, musí sa odhaliť pôvodca a zmeniť terapia.
Deti by mali dodržiavať:
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu