Zápal mozgových blán po lat. meningitis je infekčné ochorenie, mäkkých obalov mozgu a miechy, ktoré najčastejšie spôsobujú baktérie a vírusy. Bakteriálny zápal mozgových blán sa vyskytuje zriedkavejšie, ale vždy je život ohrozujúci. Vírusový zápal mozgových blán sa vyskytuje častejšie a nie je tak závažný ako baktériový.
Mozog je pokrytý mozgovými obalmi, tieto obaly pokrývajú aj miechu. Dura mater je vonkajší obal, nazýva sa aj tvrdá plena, je to pevná blana, v ktorej sa nachádzajú žily.
Arachnoidea (pavúčnica) je stredná vrstva, ktorá je bez ciev. Tretia, vnútorná vrstva sa nazýva pia mater (cievantka), ktorá priamo pokrýva mozog.
Meningeálne príznaky sú prejavy, ktoré sa objavia pri dráždení mozgových obalov.
60% všetkých prípadov meningitíd sa vyskytuje najčastejšie v detskom veku, a to najmä do dvoch rokov života. U dospelých sa vyskytuje zriedkavo, ale po päťdesiatke opäť stúpa riziko získania meningitídy.
Hlavní pôvodcovia bakteriálnej meningitídy sú meningokoky, pneumokoky a hemofily. Tieto baktérie spôsobujú väčšinou infekcie horných dýchacích ciest.
Novorodenci do 6 týždňov života sú ohrození streptokokmi, ktorí patria do tzv. skupiny B. Po siedmom týždni života sú deti ohrozené najmä nasledovnými baktériami: Neisseria meningitidis, Haemophilus influenzae a Streptococcus pneumoniae.
U novorodencoch a dojčiat vzniká zápal mozgových blán pri sepse alebo prítomnosti baktérii v krvi. Meningitída u malých detí vzniká zvyčajne na podklade prestupu infekcie z nosohltanu na mozgové blany, zápal môže ďalej vzniknúť prestupom infekcie zo stredného ucha alebo pri otvorených poraneniach mozgu.
K vážnej komplikácii patrí prechod infekcie na mozog, čo má za následok:
Proti baktériovej meningitíde sa dá zaočkovať, očkuje sa proti hemofilom a pneumokokom. Očkovanie detí proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam je povinné v rámci pravidelného povinného očkovania. Základné očkovanie sa vykonáva tromi dávkami konjugovanej očkovacej látky v 3., 5. a v 11. mesiaci života dieťaťa.
Zápal mozgových blán spôsobený pneumokokmi má najhoršiu prognózu, úmrtnosť je okolo 6-20%. Meningitídy spôsobené hemofilmi majú úmrtnosť okolo 5% a meningokokové zápaly mozgových blán 1-4%.
Najčastejšie sa vyskytuje v neskoršom detskom veku a v adolescencii.
Infekciu spôsobujú vírusy , najčastejšie sú to echovírusy, enterovírusy, adenovírusy a parainfluenzae vírusy.
Ochorenie začína náhle z plného zdravia, je sprevádzané horúčkou, zvracaním, silnými bolesťami hlavy a meningitickými známkami. Priebeh väčšinou nie je závažný.
Liečba vírusového zápalu mozgových blán je symptomatická, to znamená, že sa liečia prejavy ochorenia. Antibiotiká nie sú potrebné, pretože ide o vírusovú infekciu. Dieťaťu sa zabezpečí dostatočný prísun tekutín, pokoj na lôžku. Prognóza tejto infekcie je veľmi dobrá, po prekonaní nie sú väčšinou žiadne trvalé následky.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu